Robíte toto v TANAPE aj vy? Rezort životného prostredia upozorňuje návštevníkov
Nedávno Ministerstvo životného prostredia na svojej sociálnej sieti informovalo, že do Tatranského národného parku (TANAP) sa osadili tabule, ktoré majú návštevníkov informovať o tom, aby nekŕmili divú zver.
Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že kŕmenie kačky chlebom či iného zvieraťa ovocím je neškodné, opak je pravdou. Na základe zvyšujúceho sa počtu prikrmovania zveri pribudli v TANAP-e tabule, ktoré budú návštevníkov/turistov informovať o tom, aby neprikrmovali divé zvieratá.
Množstvo ľudí je stále v presvedčení, že chlieb kačky nasýti a neublíži im. To je však veľký omyl. ,,Tráviaca sústava totiž nie je prispôsobená na ľudskú stravu a takéto maškrtenie môže mať pre ne dokonca aj fatálne následky,” vyjadruje sa rezort životného prostredia. Nadmerná konzumácia pečiva u vtákov, ako napríklad kačiek, môže spôsobovať pocit sýtosti, no následkom toho môže byť odmietanie stravy, ktorá je nevyhnutná pre ich vývoj.
,,Ak si na ľahko dostupné maškrty zvyknú, začnú ľudskú spoločnosť aj samy vyhľadávať a čoraz nástojčivejšie sa dožadovať prestretého stola. Odmietnutie môže vyústiť až do agresivity, vylúčený nie je ani útok. Hoci je v tom zviera zväčša nevinne, za takéto správanie napokon spravidla zaplatí smrťou,” uvádza TANAP na svojom facebooku.
Je teda nevyhnutné, aby návštevníci národného parku tieto pravidlá rešpektovali a všetky potraviny, ktoré si so sebou priniesli a nezjedli ich, odniesli so sebou domov.
(jl)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.