RODIČIA POZOR: Počet detí, ktoré experimentujú s drogami rastie!
Na oddelení detskej psychiatrie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove bijú na poplach. Počet prípadov detí, ktoré experimentujú s psychoaktívnymi látkami, dramaticky rastie. Zvlášť alarmujúci je nárast užívania takzvaných syntetických kanabinoidov. Ide o látky, ktoré sa viažu na kanabinoidné receptory v tele a spôsobujú rôzne psychoaktívne účinky.
Kanabinoidy sú obľúbené medzi mladými ľuďmi kvôli ich psychoaktívnym účinkom. Na detský organizmus však môžu mať ťažké dopady, vrátane vyvolania psychických ochorení.
,,Prírodné kanabinoidy pochádzajú z rastliny konopa siata, z ktorej sa získava surová droga marihuana, jej hlavnou účinnou látkou je tetrahydrokanabinol (THC). THC je preukázanou omamnou a psychotropnou látkou vyvolávajúcou pri opakovanom použití závislosť a je spojená s celým radom telesných a duševných zdravotných problémov,“ vysvetľuje primárka prešovskej detskej psychiatrie Martina Patúšová.
Väčšie obavy však vzbudzujú syntetické kanabinoidy, ako hexahydrokanabinol (HHC), ktoré sú často dostupné v automatoch v nákupných centrách. Primárka Patúšová upozorňuje na opakované prípady hospitalizácií detí po požití HHC, kde sa objavili vážne psychické prejavy vrátane psychotických porúch. Medzi najčastejšie príznaky patrili úzkostné stavy, halucinácie, podozrievavosť a telesná slabosť.
Ďalší problém spočíva v tom, že tieto syntetické látky majú vyššiu psychoaktivitu a toxicitu než prírodné kanabinoidy. To znamená, že riziko závislosti a predávkovania je ešte väčšie. Odborníci stále skúmajú, ako silnú závislosť môžu tieto látky vyvolať a aké sú dlhodobé dôsledky ich užívania.
Hlavnou príčinou tohto problému je ľahká dostupnosť týchto látok a ich nízka cena. Hoci v niektorých krajinách EÚ už HHC patrí medzi nelegálne látky, na Slovensku sa len nedávno začalo pracovať na legislatívnych opatreniach. Vláda koncom mája odobrila návrh novely zákona, ktorý má rozšíriť zoznam omamných a psychotropných látok o HHC a HHC-P.
(sita, ks)
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.