Rómske deti z Hermanoviec boli nezákonne vzdelávané na miestnej škole v špeciálnych triedach
Tri rómske deti z obce Hermanovce (okr. Prešov) boli nezákonne vzdelávané na miestnej škole v špeciálnych triedach pre deti s ľahkým mentálnym znevýhodneným. Vyplýva to z rozhodnutia Okresného súdu v Prešove z dňa 24. novembra, o ktorom informoval Štefan Ivanco z Poradne pre občianske a ľudské práva, ktorá deti bezplatne zastupovala. Podľa súdu sa žalované súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva v Prešove, ktoré vykonávalo psychologickú diagnostiku detí, ako aj základná škola v Hermanovciach dopustili diskriminácie detí z dôvodu ich etnickej príslušnosti. Žalovaní sa musia diskriminovaným deťom ospravedlnili. Navyše súd každému dieťaťu priznal odškodnenie po 5 000 eur. Rozsudok však ešte nie je právoplatný a je možné sa voči nemu odvolať.
Súd zhodnotil, že pochybeniam pri psychologickej diagnostike nasvedčoval aj celkovo neprimerane vysoký podiel rómskych detí, ktoré boli na škole v Hermanovciach vzdelávané v špeciálnych triedach. Vníma, že základná škola dlhodobo ignorovala skutočnosť, že do špeciálnych tried zaraďovali vysoký počet rómskych detí a neurobila žiadne kroky k náprave, napríklad preverením ich psychologického testovania v inom psychologickom centre. Tiež potvrdil zodpovednosť školy za segregáciu rómskych detí v špeciálnych triedach, ktoré boli situované mimo hlavnej budovy školy a navštevované výlučne rómskymi deťmi.
Antidiskriminačná žaloba v mene poškodených detí na súd podali v roku 2016. Žalobcovia vtedy namietali, že v dôsledku nedostatočnej psychologickej diagnostiky zo strany súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva v Prešove, boli nezákonne vzdelávané v špeciálnych triedach pre deti s mentálnym znevýhodnením. Mentálne znevýhodnenie detí nepotvrdila napríklad ani psychologická rediagnostika, ktorú na žiadosť rodičov deti absolvovali u nezávislej psychologičky. Žaloba sa týkala aj miestnej základnej školy, ktorá v rozpore so zákonom vzdelávala podľa vzdelávacieho plánu pre deti s ľahkým mentálnym znevýhodnením a navyše aj segregovane – mimo hlavnej budovy školy, oddelene od detí z majority. V čase podania žaloby v školskom roku 2015/2016 bola v špeciálnych triedach pre deti s mentálnym znevýhodnením vzdelávaná drvivá väčšina školopovinných rómskych detí z priľahlej segregovanej rómskej komunity v obci. Za danú situáciu zdôraznila žaloba aj zodpovednosť štátu, a preto smerovala aj proti Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR. S poslednou argumentáciou sa súd nestotožnil a žalobu v tejto časti zamietol.
Ivanco podotkol, že mnohé rómske deti boli a naďalej sú vzdelávané v špeciálnych školách a triedach neoprávnene. Podľa neho stále nie je vidno ozajstné systémové úsilie dosiahnuť zmenu, aj keď ministerstvo školstva dnes tento problém vníma a potreba jeho riešenia sa objavuje vo vládnych dokumentoch. „Som presvedčený o tom, že psychologická diagnostika na školách by sa mala využívať predovšetkým na určenie individuálnych vzdelávacích potrieb detí, ktoré by boli vzdelávané spolu so všetkými ostatnými deťmi v inkluzívnom školskom prostredí. A nemala by deti odsúvať do špeciálnych škôl a tried,“ zhodnotil s tým, že štátne inštitúcie musia v tomto smere urýchlene konať. Advokátka spolupracujúca s Poradňou a právna zástupkyňa žalobcov Vanda Durbáková poukázala na to, že ide o historicky prvé rozhodnutie súdu v prospech rómskych detí, ktoré boli nezákonne vzdelávané v systéme špeciálneho školstva na Slovensku. Slovenský súd sa tak podľa nej pridal k súdom z Maďarska a Európskemu súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, ktoré v minulosti rovnako rozhodli v obdobných prípadoch. Dodala, že vyslal tak jasný signál, že nadmerný počet rómskych detí v špeciálnych školách a triedach je vážny celospoločenský problém, ktorý sa nedá prehliadať.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.