Rozprávajte sa so svojimi blízkymi, vyzvali na pašiovom sprievode v Košiciach
Každého z nás oslovuje opustený Ježiš a nabáda nás k skutkom solidarity a spolupatričnosti.
Toto posolstvo odznelo pred Evanjelickým chrámom na Mlynskej ulici v Košiciach, kde popoludní vo Veľký piatok začal ekumenický pašiový sprievod. Každoročne ho pripravuje Ekumenické spoločenstvo cirkvi a náboženských spoločností na území mesta Košice.
Ide už o 25. ročnú tradíciu pripomenutia si utrpenie Ježiša Krista a jeho zmysel prostredníctvom spoločného sprievodu veriacich a duchovných predstaviteľov ôsmich cirkvi. Pochod v centre mesta mal šesť zastávok pri chrámoch či modlitebniach jednotlivých cirkvi. Ich zástupcovia prečítali úryvky zo Svätého písma aj krátke zamyslenie.
Opustený Ježiš
Témou tohtoročného sprievodu bol „osamotený Ježiš“. Ako vysvetlil farár Jaroslav Széles, pred kostolom Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku je to ukrižovaný Ježiš na vrchu Golgota opustený svojimi učeníkmi, ľuďmi aj Bohom.
„Nejaký čas bol opustený, a to kvôli nám, ale nie navždy,“ povedal s odkazom na jeho vzkriesenie. Účastníkom pochodu vyzval, aby sa pri téme samoty zamysleli nad vzťahmi vo svojej rodine. „Komunikujeme s rodičmi, súrodencami, deťmi, vnúčatami? A nemyslím cez mobil. Dokážeme si sadnúť, dať všetko nabok, a vzájomne sa zdieľať,“ povedal.
O dve zastávky neskôr košický gréckokatolícky biskup Milan Chautur hovoril, že osamelý človek je bez opory a pociťuje neistotu.
[ad][/ad]Blízkosť spoločenstva
„Samotu prekonávame svojou blízkosťou k Ježišovi. Veľký piatok nás spája do spoločenstva, v ktorom nie sme opustení a uprostred je Kristus,“ povedal.
Ekumenické spoločenstvo vzniklo v Košiciach v roku 1994 dobrovoľne, neformálne. Popudom vzniku bolo viacročné stretávanie predstaviteľov cirkví v komisií cirkví pri mestskom zastupiteľstve.
Podľa svojho štatútu spoločenstvo napomáha k zbližovaniu kresťanov, usiluje o toleranciu, vzájomnú úctu, bratskú spoluprácu a vedie svojich členov k medzináboženskému dialógu.
Členom košickej ekumény je aj ako jediné nekresťanské spoločenstvo Židovská náboženská obec.
[ad2][/ad2]Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.