Rozsvietili chanukové svetlá
Židovský sviatok Chanuka alebo sviatok svetiel, ktorý trvá osem dní, je spomienkou na znovuzasvätenie Jeruzalemského chrámu. Prvú z ôsmich sviec, ktoré symbolizujú udalosť z čias povstania Židov proti sýrskej nadvláde, zapálil rabín Zev Stiefel pred synagógou na Puškinovej ulici v utorok večer.
Židom tento sviatok pripomína víťazstvo skupiny Izraelitov v povstaní proti gréckej nadvláde pred vyše 2 000 rokmi. Na pamiatku tejto udalosti zapaľujú v židovských domácnostiach a v synagógach počas sviatku Chanuka po osem dní každý večer jednu sviečku alebo lampu na chanukiji. Svetlo sviečok nielen osvecuje noc, ale je aj symbolom nádeje v ťažkých časoch.
[ad][/ad]Počas sviatku, ktorý je plný radosti i veselosti, deti dostávajú darčeky, podávajú sa šišky či sladkosti.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Súčasných 213 autobusov vo vozovom parku DPMK dostane ďalšie posily, ktoré prinesú cestujúcim v MHD výrazné zvýšenie komfortu, bezpečnosti a kvality cestovania. DPMK podpísal s českou spoločnosťou SOR Libchavy s.r.o. dve čiastkové zmluvy na dodanie 30 nových nízkopodlažných autobusov s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG) v celkovej hodnote takmer 13,8 milióna eur s DPH.
Slovensko Deň Európy oslávi vo štvrtok v Bratislave a 11. mája v Košiciach. Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku o tom informovalo na svojom webe. Deň Európy pripadá na 9. mája a je oslavou mieru a jednoty v Európe. Zároveň pri príležitosti Dňa Európy budú významné budovy a pamiatky na celom svete osvetlené farbami EÚ.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) v piatok oficiálne spúšťa sezónnu prevádzku cyklobusu. Ako uvádza na svojej webovej stránke, tento rok prichádza vo výrazne rozšírenej podobe – s novými trasami, nástupnými a výstupnými zastávkami a lepšou dostupnosťou rekreačných lokalít. Cieľom je ponúknuť ekologickú a pohodlnú alternatívu pri ceste za aktívnym oddychom.