Rúška šijú aj väzni v košických väzniciach
Do boja so šíriacim sa koronavírusom sa zapojil aj Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Odsúdení v siedmich väzniciach, ktoré majú strediská šitia, začali vyrábať rúška na tvár. Šijú ich aj väzni v ústavoch v Košiciach a v Šaci.
Prvé rúška začali odsúdení šiť 5. marca, do utorka (10. marca) ich vyrobili približne 7-tisíc. Teraz zbor naplánoval produkciu 2 400 kusov denne. Ako uviedla hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská, aktuálne pracuje v strediskách šitia 93 odsúdených a využívajú sa na to aj zákonné možnosti nadčasovej práce. Krajčírske dielne sú využité na maximum.
Textilné rúška sú predovšetkým zo zdravotnícky odporúčaných materiálov, ktoré je možné prať vo vysokej teplote, chemicky čistiť a žehliť. Primárne sú podľa hovorkyne určené pre potreby zboru a sú urýchlene distribuované podľa požiadaviek do všetkých ústavov, ako aj pre subjekty spadajúce pod rezort ministerstva spravodlivosti.
Ak by prišla požiadavka na výrobu pre štátne hmotné rezervy, zbor je podľa Kacvinskej pripravený ju zrealizovať podľa svojich kapacitných možností.
Do väzníc len s rúškami
V súvislosti s koronavírusom prijal ZVJS aj špeciálne opatrenia. Až do odvolania zrušili nárokové návštevy obvinených a odsúdených. Každému, kto vstupuje do väzníc a zariadení zboru (vrátane príslušníkov a zamestnancov), merajú telesnú teplotu. Ak budú mať teplotu nad 37,5 stupňa, alebo iné príznaky ochorenia, vstup im zakážu.
Pri orgánoch činných v trestnom konaní, obhajcoch, advokátoch a osobách, ktoré poskytujú právnu pomoc, sa zváži zamedzenie vstupu. V prípade, že im bude vstup povolený, ústav im poskytne rúško na tvár, ktoré pri odchode odovzdajú (ak si nezabezpečia vlastné).
[ad][/ad]Odporúčané články
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.