Rúška v interiéroch sú naďalej povinné, pri zhoršení situácie budú respirátory opäť v hre

Prekrytie horných dýchacích ciest v interiéroch bude aj naďalej povinné. Respirátor bude povinný v červenom, bordovom a čiernom stupni ohrozenia, v okresoch v zelenej a oranžovej fáze bude stačiť rúško, šál alebo šatka.
Vyplýva to z vyhlášky k prekrytiu horných dýchacích ciest z dielne Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorá bude v platnosti od pondelka 16. augusta. V tlačovej správe o tom informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ SR.
V exteriéroch bude prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom alebo rúškom povinné len v okresoch v druhom či treťom stupni ohrozenia, teda v bordových a čiernych. „V exteriéroch okresov v prvom stupni ohrozenia (červená), ostražitosť (oranžová) alebo monitoring (zelená) bude prekrytie horných dýchacích ciest povinné iba pri hromadných podujatiach,“ uvádza vyhláška.
ÚVZ SR dodáva, že prekryté horné dýchacie cesty nebudú musieť mať pedagogickí a odborní zamestnanci pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so sluchovým postihnutím, s poruchami autistického spektra a so stredným až hlbokým stupňom mentálneho postihnutia. „Výnimku budú tiež mať učitelia žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie,“ uvádzajú hygienici. Ostatné ustanovenia vyhlášky o prekrytí horných dýchacích ciest sa nemenia.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od diskusie o redukcii mestských častí po zatvorenie zoo. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Tento utorok zasadala Mestská rada – poradný orgán mestského zastupiteľstva, ktorá sa okrem iného zaoberala aj viacerými návrhmi na zmenu územného členenia košickej samosprávy, o ktorých majú hlasovať mestskí poslanci. Niektoré z návrhov však nesplnili legislatívne požiadavky, aby mohli byť predložené na najbližšie, aprílové rokovania mestského zastupiteľstva a zároveň im chýbala hlbšia analýza ekonomických dopadov na mesto.

Jarná výsadba zelene je v plnom prúde a v najbližších dňoch pribudne vo viacerých mestských častiach Košíc viac ako 360 stromov a takmer 2000 kríkov. Cieľom výsadby je zvýšenie podielu mestskej zelene a zlepšenie kvality životného prostredia v obytných zónach.