RÚVZ monitorujú možný výskyt COVID-19 i iných ochorení pre migráciu z Ukrajiny

Jednotlivé regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v spolupráci s ďalšími orgánmi monitorujú pre migračnú vlnu z Ukrajiny možný výskyt ochorenia COVID-19, ale aj iných prenosných ochorení. Pre TASR to potvrdili z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Ľudia, ktorí prichádzajú na Slovensko z Ukrajiny, nie sú podľa hygienikov testovaní na ochorenie COVID-19 na hraniciach, ale pri príchode do ubytovacieho zariadenia. Ministerstvo zdravotníctva SR zariadeniam odporučilo, aby vytvorili takzvané červené miesta pre pozitívnych, v ktorých by boli izolovaní v zmysle platnej vyhlášky ÚVZ.
“Ústavný súd SR rozhodol, že štátna karanténa v zariadeniach, ktoré fungovali počas prvej vlny pandémie, nebola v súlade s ústavou. Preto aj ubytovacie zariadenia vytvárajú takzvané červené priestory v rámci ich zariadenia,” uviedli pre TASR z komunikačného odboru rezortu zdravotníctva s tým, že na webe ministerstva sú zverejnené komplexné informácie aj v ukrajinskom jazyku.
V súvislosti s prípadmi pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19, ako aj možným výskytom iných ochorení, regionálni hygienici v spolupráci s miestnymi orgánmi štátnej správy a samosprávy pracujú na manažmente možných rizík. “Príslušné RÚVZ epidemiologickú situáciu od začiatku dôsledne monitorujú s dôrazom na ľahko prenosné, ale i závažné prenosné ochorenia, predovšetkým respiračné,” povedala pre TASR hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.
RÚVZ sú podľa jej slov pripravené poskytnúť súčinnosť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a ďalším inštitúciám. Hygienici deklarujú, že vďaka monitorovaniu vedia v prípade zhoršenia situácie zareagovať, najmä v prípade vzniku ohnísk nákazy.
“Spolu s lekármi v prípade potreby určujeme, ktoré osoby majú byť zaradené do karantény, či už v prípade ochorenia COVID-19 alebo iných prenosných ochorení,” uviedla Račková. Ako podotkla, regionálne úrady zároveň usmerňujú zariadenia, ktoré slúžia alebo perspektívne môžu slúžiť na ubytovanie osôb prichádzajúcich z Ukrajiny. “Ak si to situácia bude vyžadovať, sme pripravení zvolať miestne krízové štáby,” spresnila hovorkyňa ÚVZ.
Zdroj: TASR (man gru liv)
Odporúčané články

Nová Klinika zobrazovacích metód v Košiciach, spoločný projekt Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) a Lekárskej fakulty UPJŠ, bude pôsobiť pod vedením profesorky Ingrid Schusterovej. Kardiologička a odborníčka na ultrazvukové zobrazovanie srdca prevzala poverenie viesť novovzniknuté pracovisko, ktoré integruje doterajšie Oddelenie funkčnej diagnostiky a Oddelenie rádiológie VÚSCH.

Na košickom magistráte sa na treťom tohtoročnom zasadnutí Kooperačnej rady Udržateľného mestského rozvoja (UMR) Košice zišli včera zástupcovia vedenia mesta, mestských častí a ďalších 40 obcí z okresu Košice-okolie. V rámci Programu Slovensko bolo pre územie UMR Košice vyčlenených spolu 133,8 milióna eur zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja EFRR.

Inteligentné zariadenia dnes riadia osvetlenie ulíc, teplotu v budovách, senzory v továrňach a mnohé ďalšie systémy. Práve tieto zariadenia však môžu byť vstupnou bránou pre kybernetické útoky. Preto vládna jednotka CSIRT, pôsobiaca pod gesciou Sekcie kybernetickej bezpečnosti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, otvorila v Košiciach nové Laboratórium hardvérovej a dátovej analýzy. Odborníci tu budú skúmať zraniteľnosti moderných technológií a pomáhať pri riešení kybernetických incidentov.