S Gombitom bežia za chudobných
Za vytrvalého dažďa odštartovalo v nedeľu osem statočných na charitatívny beh, ktorým chcú upozorniť na potrebu pomoci tým najchudobnejším. Ich trasa povedie z Košíc až do pútnického mesta Lurdy.
Organizátorom bežeckej púte je katolícky farár a riaditeľ neziskovej organizácie Oáza – nádej pre nový život Peter Gombita.
„Pobežia s nami aj klienti Oázy, ktorí sa na to cítia. Keďže máme so sebou aj bežcov, ktorí už majú v nohách viacero dlhých behov, verím, že do cieľa dôjdeme v stanovenom termíne, teda 16. novembra. Môžeme sa totiž zastúpiť a na jednotlivých úsekoch nahradiť a pomôcť tým menej trénovaným. Verím, že sme pripravení na všetky nástrahy dlhej trate,“ povedal nám pred štartom otec Gombita, ktorý absolvoval už niekoľko ultramaratónov napríklad z Košíc do Ríma.
Cez šesť štátov
Trať povedie cez celé Slovensko, Rakúsko, Nemecko, Lichtenštajnsko a Švajčiarsko do jedného z najznámejších pútnických miest v Európe – do juhofrancúzskeho mesta Lurdy v podhorí Pyrenejí. Vzdialenosť 2 400 kilometrov budú zdolávať štafetovým spôsobom.
Každý úsek má merať asi 25 kilometrov a každý z bežcov by mal zdolať spolu priemerne 300 kilometrov za každého počasia. Sprevádzať ich budú štyri dodávky, v ktorých si môžu bežci oddýchnuť i najesť sa.
Neporovnateľné utrpenie
„Viem, že na trati bude každý z nás trpieť, ale v porovnaní s utrpením, ktoré prežíva dennodenne chudobný človek bez domova, či matka, ktorá nemá čo dať jesť svojim deťom, je to zanedbateľné. My sa z toho rýchlo dostaneme, oni nie. Práve oni potrebujú pomoc, na ktorú chceme týmto behom upozorniť,“ hovorí hlavný organizátor a otec hlavnej myšlienky podujatia farár Peter Gombita.
Foto: Iveta Vaculová
[ad][/ad]Odporúčané články
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.