S riešením problémov vo vzťahoch majú pomôcť rodinné poradne. Jedna je aj v Košiciach
Na Slovensku fungujú už štyri rodinné poradne, ktoré poskytujú bezplatné poradensko-psychologické služby pre jednotlivcov, páry a rodiny. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) je ich úlohou pomôcť riešiť problémy v manželských a partnerských vzťahoch a v prípade rozchodov zabezpečiť, aby deti neboli predmetom sporov.
Po Nových Zámkoch, Košiciach, Žiline a Trnave pribudne v rámci pilotného projektu ešte počas leta piata rodinná poradňa v Humennom. Národný projekt je financovaný zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu v objeme 3,2 milióna eur. Po vyhodnotení prvých skúseností budú v priebehu budúceho roka rodinné poradne pribúdať po celom Slovensku, cieľom je zriadiť ich aspoň 46. V každej z nich budú podľa ministra Krajniaka k dispozícii dvaja psychológovia, dvaja sociálni pracovníci a ďalší odborníci. Poradne majú voľne nadviazať na tradíciu manželských a predmanželských poradní, ktoré na Slovensku fungovali od roku 1971 do roku 2005.
„Jedna tretina až jedna polovica rozchodov by bola zachrániteľná, ak by partneri mali prístup k bezplatnému psychologickému poradenstvu. Ak by aj k rozvodu alebo rozchodu došlo, poradne by sa postarali o to, aby traumy boli čo najmenšie a aby predmetom sporov neboli deti,“ vysvetlil význam siete rodinných poradní Krajniak, pričom sa odvolával na skúsenosti psychológov.
Podľa psychológa Tomáša Pavúka môže jej služby využiť ktokoľvek, nepotrebuje žiadne odporúčanie ani „výmenný lístok“. Každý klient bude podľa neho vypočutý a prijatý so svojím problémom. Či bude stačiť jedna návšteva poradne, alebo ich bude potrebných viac, bude záležať od konkrétneho prípadu.
Zdroj: (SITA, mt;mč)
Odporúčané články
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.