S trolejbusmi počítajú
Od konca rekonštrukcie električkových tratí, ktorou zdôvodňoval Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) zastavenie prevádzky trolejbusov v meste, uplynuli už dva mesiace. Zatiaľ sa však na košických uliciach neobjavili.
“Prečo po svojich pôvodných trasách už nechodia trolejbusy? Ovzdušie v meste nie je práve najčistejšie a my sa vykašleme na najekologickejší spôsob dopravy?” pýtajú sa viacerí čitatelia denníka košice:dnes.
Mali inventarizáciu
Poslednýkrát sa trolejbus v uliciach Košíc objavil 15. decembra minulého roku počas skúšobnej jazdy pri finále kolaudácie spomínanej rekonštrukcie. Podľa ďalšej informácie prebehla v depe na Trolejbusovej ulici inventarizácia, ktorá vraj môže byť predzvesťou jeho likvidácie.
“Inventarizácia naozaj prebehla, ale ide o bežnú inventarizáciu majetku, ktorú v našej spoločnosti robíme každý rok. V otázke budúcnosti trolejbusovej dopravy zostáva stanovisko DPMK nezmenené. Aj keď sa na celkových prepravných výkonoch podieľa iba šiestimi percentami, stále máme záujem o prevádzkovanie tohto ekologického spôsobu dopravy,” tvrdí hovorkyňa dopravcov Michaela Karaffová.
Štyri vozidlá likvidujú
Podľa jej slov je ďalší rozvoj trolejbusovej trakcie možný iba v prípade, ak bude obnovený vozový park trolejbusov, ale aj trolejové vedenie a meniareň. Môže ísť o desiatky miliónov eur. Na to potrebujú dopravcovia investície čerpať z eurofondov.
“V súčasnosti vlastní podnik 18 trolejbusov. Ich priemerný vek je 20 rokov. Posledné sme nakúpili v roku 1999. Vozidlá sú v zlom technickom stave, štyri z nich treba zlikvidovať, lebo už nie sú vyhovujúce na prevádzku. Keďže našou úlohou je predovšetkým bezpečná preprava cestujúcich, nahrádzame trolejbusy novými komfortnejšími autobusmi a rovnako ekologickými elektrobusmi,” hovorí M. Karaffová.
Foto: imhd.sk
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.