Sabotéri v parlamente? Poslanci si skrátili schôdzu, výbory NR SR už ignorujú
V parlamente sa opäť rozvíril vášnivý spor medzi poslancami, tentokrát súvisiaci so skorým ukončením 94. schôdze Národnej rady (NR) SR. V tejto záležitosti vystúpili poslanci z klubu OĽANO a priatelia, ktorí ostro kritizovali ostatných členov zákonodarného zboru. Podľa nich im bolo zobraté právo na hlasovanie o dôležitých návrhoch zákonov.
S týmto tvrdením nesúhlasí strana SaS, ktorá poukázala na zdôvodnenie týkajúce sa lehôt potrebných na prerokovanie zákonov a ich vplyv na štátny rozpočet.
Kritikou zaujal predseda poslaneckého klubu OĽANO a priatelia, Michal Šipoš. Podľa neho, poslanci zo strán Sme rodina, Smeru-SD, SaS a ďalších mimoparlamentných strán znovu nedovolili rozhodovať o dôležitých zákonoch, ktoré majú pomôcť občanom. Šipoš poukázal na skutočnosť, že schôdza mala pôvodne pokračovať až do konca tohto týždňa, ako bolo plánované.
“Darmožráčom sa nechcelo robiť, schválili si voľno, napľuli ľuďom do očí,” rezolútne uviedol líder hnutia OĽANO, Igor Matovič. Zároveň označil tento krok za stratenú príležitosť presadiť hmotnú zodpovednosť politikov. Keď sa ho opýtali, prečo daný návrh nepresadili počas svojho pobytu v koalícii, Matovič odpovedal, že vtedajšia ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) sa témy ujala a odmietala návrhy poslancov. Je zrejmé, že obyčajní ľudia už nemajú dostatočnú silu na iniciovanie mimoriadnej schôdze a presadenie dôležitých zákonov.
Michal Šipoš a Igor Matovič vidia za ukončením schôdze aj možný “obchod” medzi stranami a hnutím Sme rodina, ktorý sa týka odvolávania Borisa Kollára (Sme rodina) z postu predsedu parlamentu. Dôvodom na jeho odvolanie je kauza fyzického napadnutia jeho expartnerky, keď priznal, že ju pred 12 rokmi udrel, pretože ohrozila jeho dieťa.
V protiklade k týmto názorom sa postavil Branislav Gröhling zo strany SaS. Nazval poslednú parlamentnú schôdzu ukážkou ohýbania legislatívneho procesu. Kritizoval najmä fakt, že sa na jednej schôdzi mali prijať zákony v prvom aj druhom čítaní bez skráteného legislatívneho konania. Okrem toho, poukázal na vplyv niektorých noviel na štátny rozpočet. Gröhling preto víta ukončenie schôdze a zdôraznil, že sa neuskutočnilo ani hlasovanie o novele školského zákona týkajúcej sa sexuálnej výchovy, keďže sa neschválila potrebná lehota na jej odsúhlasenie.
Nech je už názor na predčasné ukončenie parlamentnej schôdze akýkoľvek, nič to nemení na tom, že svoju prácu by si poslanci mali vykonávať až do skončenia svojho mandátu po predčasných parlamentných voľbách v septembri. Napríklad svojou účasťou na parlamentných výboroch. To však podľa všetkého už naši zákonodarcovia do značnej miery sabotujú.
Svedčí o tom status poslankyne OĽANO Márie Šofranko. Tá vo svojom príspevku jasne naznačila, že niektorí jej kolegovia prácu “flákajú“. “Aktuálna informácia z parlamentu: Dnes sme mali mať zahraničný výbor. Čakala nás napríklad zaujímavá diskusia na tému Zriadenie Komisie Zahraničného výboru NR SR pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Prišli sme však len štyria, a tak výbor nebol uznášaniaschopný. Ja som, samozrejme, prišla. Z úcty a rešpektu k vám, občanom. Poslanec je predsa poslancom do posledného dňa svojho mandátu a mali by sme si riadne plniť svoje povinnosti,” uviedla v statuse. Okrem nej sa v miestnosti nachádzali poslanci Martin Klus (nezaradený), Tomáš Valášek (nezaradený), Marián Kéry (Smer-SD) a Martin Čepček (nezaradený). Chýbali však napríklad Peter Pellegrini (nezaradený), Juraj Blanár (Smer-SD), Adriana Pčolinská (Sme rodina), Martin Borguľa (nezaradený), Romana Tabák (nezaradená) či Peter Osuský (SASKA).
Všetkých menovaných redakcia KOŠICE:DNES oslovila s otázkou, prečo sa na danom výbore nenachádzali. Odpoveď nám prišla jedine od Romany Tabák. “Mám doma trojročné dieťa. Ak viem dopredu, že aj so mnou výbor neotvoríme, tak neprídem a ospravedlním sa. Dohodli sme sa, že tento bod prerokujeme v utorok. Nakoľko som spolupredkladateľka tohto bodu, záleží mi na tom, aby sme ho odsúhlasili,” napísala nám. Aký mali dôvod ostatní poslanci, sme sa však už nedozvedeli.
V prípade, že nám odpovede zašlú, budeme článok aktualizovať.
(MD)
Odporúčané články
Slovenský premiér Robert Fico sa stal prvým významným politikom z krajín Európskej únie, ktorý vystúpil v ruskej štátnej televízii Rossija 1 od začiatku konfliktu na Ukrajine. Ako uviedol web iDnes.cz, predseda slovenskej vlády v relácii moderátorky Oľgy Skabejevovej kritizoval prístup Európskej únie k riešeniu vojny na Ukrajine.
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR rozbehlo národný projekt Príležitosť pre všetkých. Jeho cieľom je podporiť desegregáciu vzdelávania detí z marginalizovaných rómskych komunít. Projekt za 6,9 milióna eur z európskych zdrojov je súčasťou širšej snahy riešiť segregované vzdelávanie v slovenských školách.