Saková nepodporila prítomnosť vojakov NATO počas rokovania brannobezepčnostného výboru
Nezaradená poslankyňa Národnej rady SR (NR SR) Denisa Saková zo strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) nepodporila prítomnosť vojakov NATO na území Slovenska počas rokovania Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Informoval o tom podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti.
Pripomenul pritom, že pred šiestimi dňami predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini verejne ohlásil, že jeho poslanci podporia prítomnosť vojakov NATO na území SR. Grendel dodal, že s prítomnosťou vojakov musí súhlasiť NR SR a koalícia má na takéto hlasovanie pohodlnú väčšinu. Podporenie predsunutej prítomnosti NATO na Slovensku by však Grendel považoval za zaujímavé gesto, ktoré v niečom odlíši Hlas-SD od zvyšku opozície.
„Neprešiel ani týždeň, odkedy Pellegrini oznámil, že podporí prítomnosť vojsk NATO na našom území a Denisa Saková dnes tento návrh na výbore nepodporila. Čerstvé ankety prichádzajú do centrály Hlasu asi až o 12:00, a preto to radšej opäť zahrali na obe strany,“ napísalo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti. Podľa OĽaNO Pellegrini bojuje proti partnerstvu Slovenska s NATO tak, že ho nepodporuje.
Strana Hlas-SD zdôraznila, že nemení svoj postoj a pri hlasovaní v Národnej rade Slovenskej republiky podporí prítomnosť jednotiek a obranných systémov NATO na slovenskom území. „Hlas nikdy nespochybňoval členstvo Slovenska v Aliancii, ani záväzky, ktoré nám z toho vyplývajú. Prítomnosť vojakov NATO a ich technického vybavenia považuje Hlas v súčasnej mimoriadne napätej situácii za potrebnú pre bezpečnosť a územnú celistvosť Slovenskej republiky. Postoj poslankyne Denisy Sakovej na rokovaní brannobezpečnostného výboru Národnej rady bol individuálnym nedorozumením a je pripravená v pléne hlasovať za spolu s ostatnými poslancami Hlasu,“ skonštatovala strana v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Hlas-SD Patrícia Medveď Macíková.
„Neexistuje v Európskej únii taká opozícia, ktorá by spochybňovala kroky vlády smerujúce k posilneniu obranyschopnosti. Taká opozícia omína len Slovensko,“ napísala strana Sloboda a Solidarita (SaS) po dnešnom rokovaní brannobezpečnostného výboru. Zdôraznili, že otázka bezpečnosti Slovenska nie je „hračka“ s percentami. Za prítomnosť vojakov NATO na území Slovenska hlasovali na výbore všetci poslanci SaS. „Agresia Ruska na Ukrajine má priamy bezpečnostný dosah aj na Slovensko. V najbližšom čase môžeme očakávať priame vojenské útoky Ruskej federácie na letisko Užhorod, ktoré je na hranici so Slovenskom,“ dodala strana v príspevku na sociálnej sieti.
Vláda 9. marca odsúhlasila prítomnosť zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky. Na Slovensku by malo pôsobiť 2 100 vojakov členských krajín NATO a prichádzať by mali začať od 15. marca 2022. Podľa schváleného materiálu by malo na Slovensko prísť do 600 vojakov z Českej republiky, do 200 vojakov z Holandska, do 100 vojakov z Poľskej republiky, do 100 vojakov Slovinskej republiky, do 400 vojakov zo Spojených štátov amerických a do 700 vojakov z Nemecka. Vojaci NATO budú prednostne využívať priestory v správe Ministerstva obrany SR s možnosťou pôsobenia na celom území Slovenskej republiky.
Zdroj: (SITA, kh;mb)
Odporúčané články
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.