Samoplatcom hrozí výrazné zvýšenie zdravotných odvodov

Od začiatku budúceho roka by sa mal v zdravotnom poistení zaviesť aj pre zamestnanca minimálny mesačný vymeriavací základ. Najnižšie možné zdravotné odvody pre zamestnanca by sa mali počítať z minimálnej mesačnej mzdy. Pri predpokladanej minimálnej mzde na rok 2023 v sume 700 eur by tak najnižší možný zdravotný odvod pre zamestnanca v budúcom roku dosiahol 98 eur.
Ak by zdravotný odvod vypočítaný z hrubého zárobku nedosiahol túto výšku, zamestnanec bude musieť doplatiť sumu rozdielu, vrátane rozdielu v odvode zamestnávateľa. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorý ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania. Rezort očakáva, že týmto krokom sa príjmy zdravotných poisťovní v budúcom roku zvýšia o 85,8 milióna eur.
Vymeriavací základ nižší ako minimálna mzda má v súčasnosti 258,3 tisíca zamestnancov. Zamestnancovi v súčasnosti postačuje akýkoľvek čiastkový úväzok na to, aby uhrádzal poistné na verejné zdravotné poistenie zo sumy reálne vyplatenej z tohto úväzku. „Kvôli tomuto nedostatku nastáva špekulatívne uzatváranie pracovných pomerov, tieto osoby platia mesačne poistné na úrovni niekoľko eur a majú zabezpečené verejné zdravotné poistenie,” zdôvodňuje rezort. Ak by pritom takíto zamestnanci nemali žiaden úväzok a boli by dobrovoľne nezamestnaní, vznikla by im povinnosť platiť poistné na úrovni minimálnej výšky odvodu, čo je pre tento rok suma 79,31 eura.
„Uvedeným opatrením nebudú postihnuté osoby v pracovnom pomere na plný úväzok, osoby s čiastkovými úväzkami si budú musieť doplatiť poistné,” uviedol rezort zdravotníctva. Povinnosť vykonať odvod najmenej vo výške minimálneho odvodu sa nemá vzťahovať na poistencov, ktorí sú zároveň poistencami štátu. Ide napríklad o pracujúcich dôchodcov. Doplatiť si zdravotné odvody bude povinný len zamestnanec, odvodová povinnosť zamestnávateľa bude nezmenená.
Ak zamestnanec pracujúci na čiastkový úväzok v súčasnosti zarába v hrubom 100 eur, zamestnávateľ za neho do zdravotnej poisťovne platí 10 eur, teda 10 percent z hrubej mzdy zamestnanca. Samotný zamestnanec cez svojho zamestnávateľa do zdravotnej poisťovne odvedie 4 eurá, teda 4 percentá z jeho hrubej mzdy. Na účet zdravotnej poisťovne tak spolu príde 14 eur. Po novom zamestnávateľ rovnako ako v súčasnosti zo 100-eurovej hrubej mzdy do zdravotnej poisťovne uhradí 10 eur. Zamestnanec však bude musieť do zdravotnej poisťovne doplatiť odvod zo sumy minimálnej mzdy. Ak by v budúcom roku minimálna mzda dosiahla 700 eur, doplatok zamestnanca by bol v tomto prípade v sume 88 eur. Spolu by tak do zdravotnej poisťovne prišlo 98 eur, kým v súčasnosti je to len 14 eur.
Zdroj: (SITA, su;it)
Odporúčané články

Košický samosprávny kraj (KSK) úspešne ukončil I. etapu rekonštrukcie cesty II/576 v dĺžke šesť kilometrov od obce Herľany (okres Košice-okolie) v smere na obec Banské (okres Vranov nad Topľou). O ukončení prác informuje KSK na svojom svojom webe.

Prílev nelegálnych migrantov na Slovensko sa stále stupňuje. Miesto, kde ich obyvatelia krajiny stretávajú, však už nie je len Veľký Krtíš. Ako sa ukázalo, výnimkou nie sú ani Košice.

Po niekoľkých týždňoch zavítal predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini spoločne so svojimi kolegami opäť na východné Slovensko. Chystá sa tu totiž zakončiť svoju úspešnú predvolebnú kampaň, počas ktorej najmä v rámci akcií Pelleton prešli naprieč celým Slovenskom.