Samosprávne kraje zvládli očkovanie na výbornú, Viskupič však vidí ešte miesto pre zlepšenie
Gesciou zdravotníckych odborov jednotlivých samosprávnych krajov vznikla podľa Viskupiča unikátna infraštruktúra.

Samosprávne kraje zvládli veľmi dobre úlohu v súvislosti so zabezpečením veľkokapacitného či hromadného očkovania, ktorá bola na nich delegovaná z týždňa na týždeň. Uviedol to vo štvrtok 10. júna na tlačovom brífingu po skončení zasadnutia Združenia samosprávnych krajov (SK8) v podtatranskej obci Ždiar jeho predseda Jozef Viskupič, zároveň predseda Trnavského samosprávneho kraja.
Podľa jeho slov vznikla pod gesciou zdravotníckych odborov jednotlivých samosprávnych krajov unikátna infraštruktúra. „Od februára očkujeme na vysokej profesionálnej úrovní za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení,“ poznamenal. Zároveň vyzdvihol aj úlohu výjazdového očkovania, poukázal však aj na potrebu zefektívniť túto službu.
Mobilné jednotky ľudia vítajú
Podľa Viskupiča mali byť samosprávne kraje pôvodne len doplnkovým nástrojom veľkokapacitného očkovania, v súčasnosti však prostredníctvom veľkokapacitných centier plnia podstatnú časť očkovacej stratégie a plánu štátu. Naznačil však aj potrebu zjednotiť službu výjazdových očkovaní.
„Každý kraj má svoje vlastné špecifiká a myslím si, že niektoré ju zabezpečujú vo väčšom a niektoré ešte vôbec, ale chceli by sme to zjednotiť,“ povedal.
Tie sú podľa neho veľkou pomocou pre imobilných ľudí či tých, ktorí sa z rôznych dôvodov nemôžu zúčastniť na očkovaní v nemocnici, poliklinike alebo vo veľkokapacitnom centre. Podľa predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského sa mobilné očkovacie jednotky stretli s veľkým ohlasom zvlášť u ľudí, ktorí žijú v odľahlých mestách a obciach.
Kraje plnohodnotne zastúpili štát
Majerský je tiež presvedčený o tom, že samosprávne kraje dokázali pri veľkokapacitnom očkovaní plnohodnotne zastúpiť štát. V Prešovskom kraji sa takýmto spôsobom podľa jeho slov podarilo zaočkovať 125-tisíc ľudí.
„13. júna začíname očkovať vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Bardejove aj Sputnikom, keďže o túto vakcínu je na území, zvlášť východného Slovenska, záujem,“ uviedol. Zatiaľ však nevedel povedať, koľko ľudí bude v nedeľu zaočkovaných. Presnejšie počty bude mať župa v piatok 11. júna.
Predsedovia samosprávnych krajov chceli problémy v súvislosti s očkovaním prebrať aj so samotným ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským, ktorý bol na pracovné stretnutie pozvaný. Zo zdravotných dôvodov sa však na ňom napokon nezúčastnil.
Zdroj: Webnoviny.sk
Odporúčané články

Výstavba rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, II. úsek, sa blíži k záveru. V posledných mesiacoch došlo k významnému pokroku, keď bola odovzdaná štvorica nových mostov ponad rýchlocestu a rozbehli sa práce signalizujúce blížiace sa dokončenie stavby.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.