Samosprávy sú dôležitým partnerom pri realizácii plánu obnovy v zdravotnej a sociálnej oblasti
Samosprávy sú dôležitým partnerom pri realizácii plánu obnovy v zdravotnej a sociálnej oblasti. V tlačovej správe o tom informoval Úrad vlády SR na margo utorkového stretnutia predstaviteľov vlády so zástupcami samospráv.
V utorok 15. februára sa na Úrade vlády SR stretli predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO), minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska, Únie miest Slovenska, Združenia samosprávnych krajov SK8, ako aj zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska. Témou diskusie bola implementácia Plánu obnovy a odolnosti SR v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb.
„Štát a samospráva sú ako pľúca, potrebujú dýchať spolu a spolupracovať. Samospráva je organickou súčasťou krajiny a všetci spolu sme v službe občanom. Preto ma veľmi teší, že pokračujeme v intenzívnom dialógu a nachádzame riešenia, ako vďaka plánu obnovy zlepšiť zdravotnú starostlivosť a kvalitu sociálnych služieb na Slovensku,“ povedal predseda vlády Eduard Heger.
Zdravotníctvo je jednou z kľúčových priorít plánu obnovy, na ktorú je vyčlenených celkovo 1,53 mld. eur. „Z toho skoro miliarda smeruje na investície do modernizácie budov a technického vybavenia nemocníc. Ďalšie investície sú naplánované na podporu zriadenia nových ambulancií pre všeobecných lekárov pre dospelých a deti, ktorých je už dnes nedostatok,” konštatuje Úrad vlády SR. Plán obnovy počíta s podporou dlhodobej sociálno-zdravotnej starostlivosti, kde budú investície smerovať do výstavby a rekonštrukcie zariadení pre seniorov, nízkokapacitných sociálno–zdravotných zariadení, domovov sociálnych služieb, špecializovaných zariadení aj denných stacionárov.
Súčasťou plánu obnovy sú desiatky reforiem v piatich prioritných oblastiach rôznej náročnosti aj komplexnosti. Spoločným cieľom všetkých reforiem je zlepšiť fungovanie Slovenska pre jeho obyvateľov a urobiť ho odolnejším do budúcnosti. Plán sa zameriava na päť hlavných priorít: zelená ekonomika (2 301 mil. eur); vzdelávanie (892 mil. eur); veda, výskum a inovácie (739 mil. eur); zdravie (1 533 mil. eur); efektívna verejná správa (1 110 mil. eur) a digitalizácia (615 mil. eur). Je rozdelený na 18 častí, takzvaných komponentov, ktoré zahŕňajú reformy a investície v celkovej hodnote vyše 6 miliárd eur.
Zdroj: (SITA, kh;sam)
Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Prvá tohtoročná snehová nádielka v Košiciach vyvolala medzi obyvateľmi rôznorodé reakcie. Diskusia v komentároch pri príspevku KOŠICE: DNES na sociálnych sieťach ukázala, že názory na prístup mesta k zimnej údržbe sa líšia, pričom nechýbal ani humor a irónia.