Sankcie za porušenie rýchlosti či telefonovanie za volantom sa budú sprísňovať
Ministerstvo vnútra SR na svojej sociálnej sieti informovalo o prísnejších trestoch pre cestných pirátov a za používanie mobilného telefónu za volantom. Návrh zákona, ktorý vláda schválila, by mal nadobudnúť účinnosť približne od 15. júla.
Návrh zákona o cestnej premávke, ktorý pripravilo Ministerstvo vnútra SR, vláda schválila. Tento návrh sprísňuje tresty za niektoré vážne porušenia dopravných predpisov, medzi ktorými je aj prekročenie rýchlosti či telefonovanie bez handsfree. Návrh zákona upravuje aj minimálny vek na udelenie vodičského oprávnenia na nákladné autá a autobusy.
Sankcie za porušenie rýchlosti
Prísnejšie tresty a sankcie čakajú na tých vodičov, ktorí výrazne a opakovane porušujú dopravné predpisy a prekračujú povolenú rýchlosť, a to v obci o 50 a viac km/h, mimo obce o 60 a viac km/h. “Takéto prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti sa zaradí medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom,” uviedlo Ministerstvo vnútra.
To znamená, že takéto porušenie dopravných predpisov sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov. Vodič bude tak povinný podrobiť sa opatreniam, medzi ktoré patrí doškoľovací kurz v autoškole, preskúšanie odbornej spôsobilosti či preskúmanie zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti.
Pri opakovanom prekročení rýchlosti v takomto rozsahu, sa zruší povinné prednostné prejednanie v blokom konaní a priestupok bude môcť byť riešený aj v riadnom správnom konaní. V riadnom správnom konaní sú sankcie už vyššie (v blokovom konaní sa najprísnejšie peňažné pokuty za rýchlosť pohybujú v sumách od 250 do 800 eur a pri riadnom konaní je to od 500 do 1000 eur) a možné je udeliť aj zákaz činnosti. V riadnom správnom konaní budú riešiť vodičov, ktorí trikrát alebo viackrát prekročia rýchlosť počas 12 mesiacov (v obci o 50 a viac km/h, mimo obce o 60 a viac km/h).
Sankcie za telefonovanie za volantom
“Medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom sa po novom zaradí aj držanie a obsluhovanie telefónu a obdobných zariadení bez systému „voľné ruky“ počas vedenia vozidla,” informuje Ministerstvo vnútra na sociálnej sieti. Pri tomto priestupku sa zvýšia horné hranice pokút v blokovom konaní (zo 100 na 150 eur) a v riadnom správnom konaní (z 200 na 300 eur). Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz činnosti. Toto porušenie dopravných pravidiel sa bude rovnako ako prekročenie rýchlosti rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.
Úprava minimálneho veku na vedenie nákladných áut a autobusov
Návrhom zákona o cestnej premávke, ktorý vláda prijala, sa upravuje aj minimálny vek na vedenie nákladných áut a autobusov. “V súlade s európskou smernicou sa umožní udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel nákladnej a osobnej dopravy v nižšom veku, ako je v súčasnosti,” uvádza Ministerstvo vnútra s tým, že podmienkou bude absolvovanie kurzu základnej kvalifikácie.
Návrh zákona navrhuje pri skupinách C a CE znížiť minimálny vek z 21 na 18 rokov a pri vozidlách, ktoré spadajú do skupín D a DE z 24 na 21 rokov. “Držitelia vodičského oprávnenia skupiny D a DE so zrýchlenou základnou kvalifikáciou budú do dovŕšenia veku 23 rokov oprávnení len na vedenie vozidiel pravidelnej autobusovej dopravy na linke, ktorá nepresahuje 50 km,” upresnilo ministerstvo.
Vodičské oprávnenie skupiny B bude po novom oprávňovať jeho držiteľa viesť aj motorové vozidlo do váhy 4,25 ton v prípade, že ide o motorové vozidlo s pohonom na alternatívne palivá.
Zdroj: (Ministerstvo vnútra SR, ZL)
Odporúčané články
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.