SaS predloží do parlamentu návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme
Poslanci Národnej rady SR za stranu SaS predložia do parlamentu návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme. Ako na stredajšej konferencii k dôchodkovému systému uviedol poslanec za SaS a predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič, je nevyhnutné, aby vládna koalícia prijala ústavný zákon o dôchodkovom systéme.
Poslanec NR SR Tomáš Lehotský (klub SaS) poukázal na to, že v návrhu ústavného zákona sa nachádza veľa bodov, ktoré vychádzajú z návrhu ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina), napríklad naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života. Poslanec NR SR za SaS Peter Cmorej upozornil, že nejde o liberálny návrh ústavného zákona, ale o snahu o široký politický konsenzus. Ako príklad uviedol možnosť odísť do predčasného dôchodku po získaní 40 rokov dôchodkového poistenia.
Návrh ústavného zákona definuje penzijný systém od roku 2023 ako trojpilierový. Ide o prvý, priebežne financovaný pilier, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa, druhý dôchodkový pilier spravujúci dôchodkové správcovské spoločnosti a tretí, dobrovoľný penzijný pilier. Štát podľa návrhu podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok, napríklad daňovými úľavami.
Vek odchodu do dôchodku sa má naviazať na na vývoj strednej dĺžky života, teda s narastajúcou strednou dĺžkou života sa bude dôchodkový vek zvyšovať. Dôchodok však bude možné čerpať aj po dosiahnutí stanoveného počtu rokov účasti v priebežnom systéme. V roku 2023 by išlo o 40 rokov dôchodkového poistenia. Výška dôchodku by mala spravodlivo zohľadňovať obdobie účasti a sumu uhradených platieb.
Druhý dôchodkový pilier by mal dlhodobo zhodnocovať povinné platby. Príspevky do druhého piliera by mali byť najmenej vo výške jednej štvrtiny z celkovej efektívnej sadzby platieb do priebežného systému. Účasť v druhom pilieri by mala byť pre mladých ľudí automatická od okamihu vzniku účasti v prvom pilieri, s možnosťou vystúpenia z druhého piliera v zákonom určenej lehote. Sporitelia si budú môcť vybrať zo sporiacich stratégií stanovených zákonom.
Zdroj: (SITA, qq;su)
Odporúčané články
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.