SAV od budúceho roka pomôže s vyučovaním prírodných vied cez zážitkové vzdelávanie
Slovenská akadémia vied (SAV) od budúceho roka pomôže s vyučovaním prírodných vied cez zážitkové vzdelávanie, ktorým chce rozvinúť kritické myslenie a tvorivosť žiakov. Ako priblížil odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ústavy SAV pre žiakov a učiteľov pripravia vybavenie na pokusy, metodické pomôcky či interaktívnu aplikáciu.
Ide o Systémový program pre komplexné poznanie a kritické myslenie formou zážitkového vzdelávania, ktorého cieľom je v priamej spolupráci s učiteľmi základných škôl zatraktívniť obsah vyučovania prírodovedných predmetov. Organizátori vychádzajú z myšlienky, že práve pomocou zamerania sa na vedecké myslenie, praktické experimentovanie a porozumenie toho, ako poznanie vzniká, budú žiaci vedieť lepšie aplikovať vedecké postupy na riešenie každodenných problémov.
„Veda je jedným z hlavných pilierov každej rozvinutej spoločnosti, pretože objavovanie zákonitostí v prírode a spoločenskom správaní predstavuje to, čo ženie ľudstvo vpred k poznaniu. Aspoň základy vedeckého myslenia sú nevyhnutné na pochopenie moderných technológií, robenie informovaných rozhodnutí o zdraví, ale aj pri filtrovaní rôznych bombastických správ či priamo dezinformácií, ktorými nás zaplavujú médiá a sociálne siete,“ uviedli predkladatelia a riešitelia projektu Miroslav Ferko, Martin Nosko, Vladimíra Kurincová Čavojová, Pavol Farkaš a Alena Opálková Šišková. Doplnili, že aj keď je cieľom projektu zvýšenie záujmu mladých ľudí o vedu, nie je určený len pre nadaných žiakov, ale pre všetkých bez ohľadu na to, či sa neskôr rozhodnú vedu študovať.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva školstva Ľudovíta Paulisa (SaS) systémový program významne prispeje k pôsobeniu na atraktivitu vedeckej dráhy a vnímania vedy už na základných školách. „Tam sa reálne rozhoduje o ďalšom záujme žiakov o štúdium na stredných školách a perspektívne aj univerzitách – to je o profesionálnom pôsobení mnohých talentov. Ide o to, aby sa oboznámili s celospoločenskou užitočnosťou vedeckého poznania a rozvoja pre dôstojný ľudský život,“ doplnil. Zároveň si myslí, že ak bude program úspešný, môže reálne vygenerovať významné osobnosti pre rozvoj modernej spoločnosti.
Do tvorby programu sa zapojilo päť ústavov SAV, Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, Ústav polymérov SAV, Chemický Ústav SAV, Ústav pre výskum srdca CEM SAV a Ústav experimentálnej psychológie CSPV SAV.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred snežením, ktorá pre metropolu východu platí od štvrtka 23:00 až do piatkového poludnia. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá, že v Košiciach môže napadnúť 5 až 15 centimetrov snehu. Na základe tejto predpovede je zimná údržba mesta pripravená na prvý zásah v tejto sezóne.
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.