Šéf súdu bráni pochybný konkurz mlčaním
Predseda Okresného súdu Košice II Adrián Pažúr nevysvetlil, prečo do výberovej komisie konkurzu na miesto sudcu menoval aj dvoch sudcov, ktorí pracujú na rovnakom súde ako svokor víťazného uchádzača. Otázky denníka košice:dnes považuje za „vopred navodzujúce pochybnosť o nezávislosti a nestrannosti výberovej komisie“. Prekáža mu aj osoba redaktora. „V minulosti ste nezverejnili stanoviská v
Predseda Okresného súdu Košice II Adrián Pažúr nevysvetlil, prečo do výberovej komisie konkurzu na miesto sudcu menoval aj dvoch sudcov, ktorí pracujú na rovnakom súde ako svokor víťazného uchádzača.
Otázky denníka košice:dnes považuje za „vopred navodzujúce pochybnosť o nezávislosti a nestrannosti výberovej komisie“. Prekáža mu aj osoba redaktora. „V minulosti ste nezverejnili stanoviská v požadovanom úplnom znení,“ odpísal. Výberové konanie na funkciu okresného sudcu v Košiciach pred týždňom vyhral v konkurencii osemnástich uchádzačov Peter Kubej. Je vyšším súdnym úradníkom na Krajskom súde v Košiciach, rovnako ako jeho manželka, ktorej otec Jozef Kuruc je dlhoročným sudcom tohto súdu. Mimovládna nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS) kritizuje, že do päťčlennej výberovej komisie Pažúr vybral aj Jozefa Vancu a Karola Kučeru, sudcov košického krajského súdu, na ktorom Kubej, jeho manželka a svokor pracujú.
Podľa TIS takýto „formát výberu členov komisie prirodzene bude u verejnosti vzbudzovať podozrenie“. Pažúr mal pritom veľa možností postupovať inak. V databáze kandidátov menovaných ministrom spravodlivosti je 27 potencionálnych členov výberovej komisie, ktorí nie sú košickými sudcami. V databáze kandidátov zvolených Súdnou radou je takých mien 34. Podobným výhradám čelil Pažúr aj po konkurze, v ktorom v januári 2013 uspela dcéra predsedu košického krajského súdu Imricha Volkaia.
Aj vtedy dal do komisie dvoch sudcov tohto súdu, teda podriadených otca víťaznej uchádzačky. Výber obhajoval tým, že členovia komisie „dôsledne dodržiavali zákonný postup, čím sa jednoznačne preukazuje nezávislosť a nestrannosť ich rozhodovania na akejkoľvek osobe, teda aj predsedovi súdu“.
Foto: Veronika Janušková
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Slovenská pošta spúšťa najdostupnejší bankomat a vkladomat

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Finančná správa odhalila na hraničných priechodoch s Ukrajinou nelegálny vývoz liekov (FOTO)

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
