Seniori komunikujú s rodinami cez video hovory
Klienti v zariadeniach pre seniorov sú kvôli pandémii koronavírusu odrezaní od svojich príbuzných aj od vonkajšieho sveta. V domovoch dôchodcov stále platí zákaz návštev a seniori nemôžu zariadenie opustiť.
Zamestnanci sa preto svojim klientom snažia toto obdobie čo najviac uľahčiť a spríjemniť. Aby im vynahradili návštevy blízkych, zaviedli pre nich možnosť komunikovať s rodinami prostredníctvom video hovorov alebo chatových aplikácií.
„S rodinnými príslušníkmi sa môžu skontaktovať cez počítač, mobilný telefón, tablet prostredníctvom aplikácii. V internetovej miestnosti sú dostupné všetkým klientom po dohode na konkrétnu hodinu. V miestnosti je klient sám, po jeho odchode sa všetko vydezinfikuje,“ vysvetlil nám riaditeľ zariadenia pre seniorov ARCUS Juraj Briškár.
Možnosť porozprávať sa blízkymi a vidieť ich cez internet sa ujala aj u seniorov v zariadení Via Lux v Barci.
[ad][/ad]Prísny režim
Vo všetkých zariadeniach pre seniorov aktuálne platia prísne opatrenia. Pracovníkom každé ráno pri vstupe merajú teplotu, a po celý čas musia používať rúška, rukavice a pravidelne si umývať a dezinfikovať ruky. Ak boli v kontakte s niekým, kto sa vrátil zo zahraničia, alebo s potencionálne nakazeným, musia ostať v domácej karanténe. To platí aj v prípade, že majú príznaky respiračného ochorenia. Rúška musia pri pobyte mimo svoje izby nosiť aj seniori.
Teplotu pravidelne merajú aj im
„Všetkým klientom je každý deň meraná teplota bezdotykovým teplomerom,“ uviedol J. Briškár. V stredisku sociálnej pomoci mesta na Garbiarskej im merajú teplotu dvakrát do týždňa.
Domovy dôchodcov zrušili v záujme ochrany seniorov všetky skupinové aktivity, spoločné priestory môžu využívať len individuálne alebo v malých skupinách. Okrem toho je pozastavené aj spoločné stravovanie v jedálňach. Zamestnanci dôchodcom zabezpečujú nákupy v miestnych bufetoch alebo v obchodoch mimo zariadenia.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.