Seniori pozor! Vynaliezaví podvodníci útočia s novou legendou
Vynaliezavosť podvodníkov nepozná hraníc. Polícia opakovane zaznamenáva podvody na senioroch prostredníctvom zaužívaných legiend. Osoby vyššieho veku sa pre svoju dôverčivosť, dobrosrdečnosť a nepoučiteľnosť stávajú často obeťami podvodov a krádeží.
Podvodníci v poslednom období používajú novú legendu s úmyslom vylákať od seniorov celoživotné úspory a kontaktujú ich telefonicky. Do legiend zapojili aj pracovníkov Slovenskej pošty či Sociálnej poisťovne, kde sa páchateľ v telefonickom rozhovore najskôr predstaví ako zamestnanec Slovenskej pošty/Sociálnej poisťovne a opýta sa seniora, či má vydať z peňazí alebo rozmeniť, aby mu mohol vrátiť preplatok a následne ukončí hovor. Vzápätí zavolá späť a predstaví sa ako pracovník kriminálnej polície a povie seniorovi, že je v nebezpečenstve (napr. niekto sa ho chystá prepadnúť a okradnúť) a polícia ho spolu s jeho majetkom chce chrániť, preto má všetku svoju hotovosť, cennosti a zlaté šperky dať do tašky a následne vyhodiť von z okna alebo z balkóna. Podvodníci sa vydávajú aj za pracovníkov bánk, resp. za policajtov, ktorí svojej vopred vytipovanej obeti oznámia, že ich účet v banke bol napadnutý a všetky peniaze je nutné okamžite vybrať a nechať ich položené na lavičke v parku alebo pri kontajneri, resp. musia svoje peniaze previesť na iný bezpečný účet, aby o nich neprišli. Nezabudnú pritom pripomenúť, že im peniaze ochránia a páchateľa vypátrajú.
Neraz svoju „obeť“ telefonicky kontaktujú niekoľkokrát za sebou, a to vo veľmi krátkych intervaloch, aby znemožnili preverenie uvádzaných skutočností.
Stará známa legenda „dopravná nehoda“
Podvodníci naďalej používajú legendu, v ktorej sa seniorom predstavujú ako príbuzní a známi alebo ako lekári, či policajti. Následne im oznámia, že ich príbuzný zavinil dopranú nehodu, je hospitalizovaný v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri nehode odhryzol jazyk a potrebuje peniaze na úhradu škody, resp. peniaze pre poškodených, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii. Tiež ide o telefonáty s naliehavou prosbou príbuzných o požičanie finančnej hotovosti, napríklad na kúpu alebo opravu auta. Košickí kriminalisti vyšetrujú prípad pokusu o podvod, ku ktorému došlo pred pár dňami, kedy chcel doposiaľ neznámy páchateľ pripraviť o peniaze a šperky 85-ročnú starenku. Dôchodkyňu telefonicky kontaktoval neznámy muž, predstavil sa ako policajt a uviedol, že jej dcéra mala autonehodu, pri nehode sa mal zraniť chlapec, ktorý zraneniam podľahol, a je potrebné súrne zaplatiť 9.000 eur. Keď dôchodkyňa uviedla, že toľko peňazí nemá, svoju požiadavku rozšíril o šperky alebo iné cennosti. Hovor ukončil, keď mu dôchodkyňa odvetila, že žiadne nemá. Prípadom sa už zaoberá vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície OR PZ v Košiciach, ktorý v tejto súvislosti začal trestné stíhanie pre zločin podvodu spáchaný v štádiu pokusu. Polícia po páchateľovi pátra.
RADY A ODPORÚČANIA AKO SA NESTAŤ OBEŤOU PODVODNÍKOV A ZLODEJOV
Seniori, ochráňte si svoje celoživotné úspory! Neverte emotívnemu príbehu podvodníka! Pri komunikácii s cudzími osobami buďte opatrní!
Polícia radí seniorom:
- Nikdy neposkytujte cudzím osobám údaje o majetkových pomeroch cez telefón, a nikomu nehovorte do telefónu koľko peňazí máte doma alebo v banke!
- Pri podozrivých telefonátoch, v ktorých od vás niekto žiada peniaze, ihneď ukončite hovor !
- Nikdy nevyberajte pre volajúceho podvodníka svoje finančné úspory z osobných účtov, z vkladných knižiek alebo bankomatov!
- Nikdy neodovzdávajte peniaze cudzej osobe!
- Ak sa volajúci vydáva za vášho príbuzného alebo volá v jeho mene, obratom si u príbuzných overte informácie, ktoré vám uviedol v telefóne!
- Cudzie osoby nikdy nevpúšťajte do svojho príbytku a nezostávajte s nimi osamote.
Pripomínajte nekalé praktiky podvodníkov svojim najbližším
Zvýšená ostražitosť, obozretnosť a opatrnosť najmä voči cudzím osobám, nakoľko môže ísť o podvodníkov, ktorí si seniorov vopred vytipovali za účelom získania ich finančných úspor alebo cenností, by malo byť to, čo by sme svojim starým rodičom, babkám i dedkom, mali neustále pripomínať.
Aj napriek neustálym upozorneniam zo strany Policajného zboru či rôznym preventívnym aktivitám polícia v Košiciach za šesť mesiacov tohto roka eviduje 19 prípadov, kedy došlo k podvodu spáchanom na osobe vyššieho veku, v uplynulom roku 2021 zaznamenala 16 prípadov podvodov spáchaných na senioroch, teda osobách starších ako 60 rokov. V roku 2020 polícia evidovala 8 takýchto prípadov.
Povedzte svojim najbližším, že:
- Nie je hanbou, ak vytočia bezplatné číslo 158 a oznámia, že niekto cudzí od nich pod rúškom emotívneho príbehu pýtal peniaze
- Nie je hanbou, ak si u iného príbuzného overia, či syn, vnuk alebo iná blízka osoba mala dopravnú nehodu
- Je rozumné, ak neveria výhovorkám osoby v telefóne, že má iný hlas kvôli chrípke alebo nachladnutiu, a overia si to spätným telefonátom
Polícia upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré by ich mohli telefonicky alebo osobne kontaktovať a ponúkať im pomoc. Je dôležité, aby v žiadnom prípade nevpúšťali cudzie osoby do svojich príbytkov, rovnako tiež osoby, ktoré nepoznajú, prípadne osoby, ktoré ich navštívili a sami bez ich kontaktovania ponúkajú pomoc. Pri objasňovaní týchto prípadov Policajný zbor uvíta, ak by takéto osoby kontaktovali políciu už pri prvých náznakoch, že ich chce niekto uviesť do omylu či pripraviť ich o financie. A to aj vtedy, ak by sa ďalším vyšetrovaním podvodné konanie nepreukázalo.
Zdroj: Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.