Seniori sú už voči podvodníkom obozretnejší
Počas včerajšieho dňa (14. 6.) policajti na tiesňovej linke 158 prijali 3 telefonáty, počas ktorých im volajúci oznámili, že ich kontaktovala neznáma osoba a pokúsila sa od nich vylákať peniaze. Vďakabohu, ani v jednom prípade sa podvodníkom peniaze vylákať nepodarilo. Aj keď ich „príbeh“ znel veľmi dôveryhodne, seniori obratom kontaktovali svojich príbuzných, a potom hneď políciu.
Vďaka ich duchaprítomnosti tak neprišli o svoje celoživotné úspory, z ktorých by sa tešili podvodníci. Polícia preto vyzýva občanov: ,,Opakujte preto dookola vašim blízkym, že v prípade, že sa vaša mama, otec, starí rodičia, alebo ktokoľvek iný, stane obeťou podvodu, aby to čo najskôr oznámili na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru, no ešte rýchlejšie to urobia telefonicky na známom bezplatnom telefónnom čísle 158.”
Ak je to čo len trochu možné, pred unáhleným krokom, pri ktorom môžu skutočne prísť o všetky svoje celoživotné úspory a cennosti, nech kontaktujú svojich najbližších príbuzných. Legiend, pod rúškom ktorých sa snažia peniaze od seniorov vylákať, majú podvodníci plný rukáv.
Neustále rovnaké príbehy
S obmenami točia dookola tie isté príbehy. Včera sa v telefonátoch opäť vrátili k starej známej legende o tom, že pri telefóne je doktor a volajú namiesto príbuzného, ktorý spôsobil dopravnú nehodu a nemôže hovoriť, pretože leží v nemocnici. Na dôveryhodnosť príbehu si zabezpečia aj plačúcu osobu v pozadí telefonátu, ktorá má byť rodičom dieťaťa, ktoré príbuzný seniora zrazil, a telefonát tak nadobúda punc dôveryhodnosti. Samozrejme, ide o „prísne tajnú misiu“. Na to, aby sa všetko zaobišlo bez polície a trestných oznámení, je potrebné „poškodenej“ rodine vyplatiť nemalú čiastku peňazí.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Seniorka poslala podvodníkom viac než 6 000 eur. Košickí kriminalisti ich vypátrali
Polícia upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré by ich mohli telefonicky alebo osobne kontaktovať a ponúkať im pomoc. Je dôležité, aby v žiadnom prípade nevpúšťali cudzie osoby do svojich príbytkov, rovnako tiež osoby, ktoré nepoznajú, prípadne osoby, ktoré ich navštívili a sami bez ich kontaktovania ponúkajú pomoc.
Pri objasňovaní týchto prípadov Policajný zbor uvíta, ak by takéto osoby kontaktovali políciu už pri prvých náznakoch, že ich chce niekto uviesť do omylu či pripraviť ich o financie. A to aj vtedy, ak by sa ďalším vyšetrovaním podvodné konanie nepreukázalo.
Zdroj: KR PZ KE
Odporúčané články
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Námestie pred nákupným centrom Aupark v Košiciach sa od soboty 23. novembra premení na sviatočnú zónu plnú chutí, vôní a tradičnej vianočnej atmosféry. Vianočné food trucky, ktoré sa vracajú po roku, budú otvorené každý deň až do 23. decembra.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.