Sestry nesúhlasia s návrhom vlády na rast ich miezd a žiadajú jeho prehodnotenie

Návrh na zvýšenie platov sestier predložený ministrami financií a zdravotníctva nenašiel u väčšiny sestier podporu. Podľa prieskumu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, s ním vyjadrilo nesúhlas viac ako 80 % opýtaných. Sestry a pôrodné asistentky tak podľa komory jasne deklarovali a deklarujú svoj nesúhlas s predloženým návrhom a žiadajú ho prehodnotiť.
„Predložený návrh nereflektuje na naše požiadavky a ani navrhnutú výšku koeficientov pre jednotlivé kategórie sestier a pôrodných asistentiek. Nemali sme možnosť zúčastniť sa rokovaní a diskutovať o možných kompromisoch, ktoré by boli akceptované zo strany ministrov, aj zo strany sestier a pôrodných asistentiek,” uviedla komora v zverejnenej tlačovej správe.
Ako konštatuje, čo sa týka navyšovania základných koeficientov pre jednotlivé kategórie zdravotníkov, podľa návrhov si viaceré profesie v zdravotníctve prilepšia viac, a to, napriek tvrdeniu predstaviteľov oboch rezortov, že sestry si prilepšia najviac. „Podľa nášho názoru sa tým nenapĺňajú deklarované sľuby vlády, že kvôli nedostatku sestier a pôrodných asistentiek je potrebné ich mzdy výrazne zvýšiť. Toto nie je akceptovateľné nielen z našej strany, ale aj zo strany sestier a pôrodných asistentiek,” dopĺňa.
Sestry tvrdia, že necítia zo strany vlády naozajstný záujem riešiť nielen mzdy, ale aj katastrofálne pracovné podmienky, kde sa preťažuje personál vysokým počtom pacientov a permanentnými nadčasovými službami. Ministrom taktiež vyčítajú, že neboli prizývané na pracovné stretnutia o tejto problematike. Ich vylúčenie nepovažujú za demokratický, ani za férový prístup.
V návrhu oceňujú snahu o započítanie rokov praxe, čo podľa nich určite pomôže pri zastabilizovaní skúsených sestier v systéme. Na druhej strane však systém odmeňovania myslí prioritne na staršie sestry s 20-ročnou praxou a nie na mladé sestry a absolventov študijného odboru ošetrovateľstvo, u ktorých na Slovensku viac ako polovica do systému zdravotníctva po absolvovaní štúdia nenastúpi. Problémom je aj neriešenie miezd sestier v ambulanciách, agentúrach domácej starostlivosti či zariadeniach sociálnych služieb.
Zdroj: SITA, it;zol
Odporúčané články

11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorou trpí odhadom až 10 miliónov ľudí na svete a 20 tisíc na Slovensku. Najčastejšími príznakmi sú tras, svalová stuhnutosť či problémy s rovnováhou, a to najmä u seniorov. Svetový deň Parkinsonovej choroby sa pripomína od roku 1997 a jeho symbolom sa stal červený tulipán.

V posledný aprílový víkend odštartuje jediná detská železnica na Slovensku, Detská železnica Košice, svoju tohtoročnú prevádzku. Ako informovala Zuzana Lehotská z OZ Detská železnica Košice, sezónu začnú 26. a 27. apríla. Návštevníci sa môžu tešiť na tradičný program, no počas sezóny ich čaká aj viacero noviniek.

Pred obchodným centrom Aupark sa počas troch dní konajú jarné záhradnícke trhy. Návštevníci možu trh navštíviť denne od 10.00 do 18.00 hod., v sobotu do 15.00 hod.