Šikana nie je podľa ministerstva školstva len záležitosť spadajúca do oblasti pedagogiky

Šikana nie je len záležitosť spadajúca do oblasti pedagogiky, ale ide o komplexný psychologický, sociálny, právny a etický problém. Zhodnotilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v predkladacej správe Akčného plánu riešenia šikanovania v školách a školských zariadeniach na roky 2022 – 2023, ktorý dnes vzala vláda na vedomie.
Z online dotazníka z mája 2020 Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI) vyplýva, že z pohľadu koordinátorov prevencie sa v školskom roku 2019/2020 s problémom šikanovania stretla väčšina škôl (86,3 percenta), pričom iba viac ako desatina koordinátorov prevencie potvrdila, že tomuto problému v škole nečelila. Štatisticky bolo spracovaných 553 dotazníkov zo základných a stredných škôl.
„Je dôležité, aby problematika šikany a kyberšikany, práve z dôvodu nebezpečnosti a dopadu na zdravie a častokrát na život detí a mládeže, bola neustále monitorovaná, vyhodnocovaná, a to nielen ako dôsledok už vzniknutého problému, ale aj ako nástroj na riešenie a elimináciu rizík v budúcnosti a možnosti ich prevencie,“ konštatovalo ministerstvo.
Jedným z hlavných cieľov akčného plánu je tak zvýšiť odbornosť pedagogických a odborných zamestnancov pôsobiacich v školstve v prístupe k šikane. Tiež posilniť spoluprácu s orgánmi štátnej správy za účelom vzájomnej informovanosti a efektívnosti spolupráce a zároveň aj vytvorenie opatrení na elimináciu budúcich rizík. Kľúčovým cieľom plánu je aj monitoring, posilnenie informovanosti a povedomia o šikane.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články

Len nedávno sme na facebookovej stránke KOŠICE: DNES zdieľali video, v ktorom na Hlavnej ulici tancovali mladí Košičania a Košičanky. Táto udalosť je už roky neoddeliteľnou súčasťou májových dní v našom meste. Tanečníci mali na sebe oblečené tričká s farbami žltá a modrá, čo množstvo ľudí v komentároch pod príspevkom prijalo negatívne. Tieto farby sa totiž často spájajú s podporou Ukrajiny avšak pravdou je, že táto farebná kombinácia je aj oficiálnou súčasťou identity mesta Košice už roky.

Mesto Košice v spolupráci s BPMK už niekoľko rokov vykonáva plošnú opravu dlažby v celej centrálnej mestskej zóne. Za uplynulých päť rokov bolo na tento účel vynaložených takmer 2,5 milióna eur. K nadmernému opotrebovaniu a znehodnocovaniu dlažby a prislúchajúcich odvodňovacích žľabov dochádza okrem poveternostných vplyvov aj kvôli častým prejazdom nákladných a osobných áut.

V súvislosti s konaním kultúrneho podujatia Župné mestečko – Župné dni 2025 dôjde v centre mesta k dočasným dopravným obmedzeniam.