Silvestrovské oslavy sa blížia: TAKTO ochránite svoje zvieratko
Silvestrovské oslavy sú bombastickou záverečnou bodkou, na ktorú sa tešia ľudia po celom svete. Pre zvieratká to však môže byť najstresujúcejším dňom v roku. Po Novom roku sú sociálne siete a FB skupiny zavalené úpenlivými žiadosťami o pomoc s nájdením štvornohých miláčikov. Situáciu preto nepodceňujte a na tento deň sa vopred pripravte.
Ako zvieratko chrániť?
Podľa medzinárodnej organizácie Four Paws treba zvážiť nasledovné veci:
1. ÚTOČISKO PRE ZVIERATKO. Pripravte zvieratku pelech alebo miesto, kde sa cíti v bezpečí. Môžete mu tam priniesť obľúbené hračky. Určite ho neberte na balkón alebo do okna pozrieť sa na ohňostroj. Skúste pozatvárať okná a dvere, zatiahnuť závesy (prípadne na okná zavesiť deky), aby sa utlmil vonkajší hluk. Zviera nenechávajte osamote a zatvorené v tmavej, chladnej miestnosti.
2. VYVENČITE S PREDSTIHOM. Hlasné zvuky silvestrovskej noci dokážu zvieratká vystrašiť natoľko, že mnohé sa pokúsia o útek, preto zvážte umiestnenia psa alebo mačky v interiéri. Nezabudnite psa vyvenčiť ešte predtým, ako začne súvislejší buchot. Venčite výhradne s vôdzkou, nikdy bez, v prípade náhodného výbuchu by sa mohlo zvieratko poplašiť a utiecť. Pokúste sa zviera čo najviac unaviť hraním alebo prechádzkou, aby bolo počas večera unavenejšie.
3. KONTROLA IDENTIFIKÁCIE. Uistite sa, že má mikročip, tetovanie, prípadne menovku a kontakt na obojku. V prípade, že sa zviera predsa len stratí, bude jednoduchšie ho nájsť a identifikovať.
4. UPOKOJUJÚCE LIEKY. V niektorých prípadoch je vhodné použiť aj predpísanie sedatív, ktoré vaše zvieratko utlmia. Jednoznačne sa však pred podávaním poraďte s veterinárom. Prírodnými alternatívami sú doplnky stravy. Určite nepodávajte lieky určené pre ľudí. Ďalšou možnosťou sú feromónové difúzery. Takéto prípravky rozptyľujú v miestnosti upokojujúce látky.
5. BUĎTE OPORNÝM BODOM. V stresovej situácii musíte zachovať pokoj a pôsobiť vyrovnane. Dáte tak zvieratku najavo, že je v bezpečí. Pri pokojných ľuďoch sa aj zviera bude cítiť pokojnejšie. Určite zvieraťu netreba venovať prehnanú pozornosť objímaním a hladkaním. Zo špeciálnej pozornosti môže mať pocit, že sa niečo deje a že je v nebezpečenstve. V žiadnom prípade na zviera nezvyšujte hlas ani nekričte. Dajte mu svojim postojom najavo, že sa nič zvláštne nedeje.
Na ďalšej strane sa dočítate ako rozpoznať, že zviera je v strese, a čo robiť, ak zvieratko utečie.
Odporúčané články
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.