SIS uskutočnila operácie proti terorizmu a zločinu. Pôsobia na Slovensku ďalší ľudia v prospech Ruskej federácie?
Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč dnes (21. 6.) informoval poslancov v parlamente pri prednášaní správy o činnosti SlS za rok 2021 o bezpečnostnej situácii na Ukrajine, v Afganistane a na poľsko-bieloruských hraniciach. Ako uviedol Aláč na tlačovej besede, SIS plnila tiež úlohy pri ochrane hospodárskych záujmov, monitorovala energetickú bezpečnosť a informoval aj o „niektorých špecifických operáciách na úseku boja proti medzinárodnému terorizmu a medzinárodnému organizovanému zločinu“.
Slovensko vlani v apríli vyhostilo troch ruských agentov. Tento rok koncom marca rozhodlo o znížení personálu veľvyslanectva Ruskej federácie o 35 ľudí. Na otázku, či na Slovensku pôsobia ďalší ľudia v prospech Ruskej federácie, šéf SIS odpovedal, že sa pre zákonnú prekážku nemôže vyjadriť. Poznamenal však, že SIS naďalej monitoruje činnosť príslušníkov iných spravodajských služieb, ktorí vykonávajú na slovenskom území spravodajskú činnosť, ktorá ohrozuje záujmy SR. K tomu, či SIS monitoruje aj politicky exponované osoby, odvetil, že nemôže odpovedať ani pozitívne ani negatívne, kto je objektom záujmu SIS.
Riaditeľ SIS Aláč o možnej korupčnej činnosti v SIS poznamenal, že prijal organizačné a manažérske opatrenia, aby takýmto situáciám zamedzil. V prípade, že by zaznamenal činnosť v rozpore so zákonom, bude nekompromisne konať.
V kauze Gorila SIS podľa Aláča vyhovela všetkým dožiadaniam, ktoré mali zákonné náležitosti. Medializovanú informáciu, že SIS nevyhovela dožiadaniu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica v súvislosti s kauzou Gorila, riaditeľ SIS odmietol. „Nejde o dožiadanie, išlo o osobný list, kde špeciálny prokurátor vyjadril svoj právny názor, ja mám iný právny názor, ale nešlo o nejaké procesné dožiadanie,“ priblížil. Podľa Aláča nie je nič, čo by bránilo vyšetrovaniu kauzy Gorila.
Zdroj: (SITA, isu;DSe)
Odporúčané články
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.