Situácia na východných hraničných priechodoch s Ukrajinou je zatiaľ pokojná, tvoria sa však kolóny (FOTO)
AKTUALIZOVANÉ: Situácia na hraničných priechodoch na východe Slovenska s Ukrajinou je v súčasnosti pokojná. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície (RHCP) Sobrance Agnesa Kopernická.
“Na hraničných priechodoch s Ukrajinou je zatiaľ situácia pokojná, vybavuje sa priebežne. Čo sa týka zvýšeného počtu vozidiel a cestujúcich, to budeme vedieť povedať v piatok, keď budeme mať 24-hodinovú štatistiku a budeme to môcť porovnať s predchádzajúcimi dňami,” uviedla.
Doba čakania na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod sa pri vstupe osobných motorových vozidiel do EÚ zvýšila už na päť hodín. Kamióny čakajú v priemere 260 minút. Na webovej stránke o tom informovala Finančná správa SR.
>>> Ako vyzerá situácia na hraniciach nájdete v GALÉRII. <<<
Ako na sociálnej sieti informovala Polícia SR, v súčasnosti sú v prevádzke všetky hraničné priechody na hranici s Ukrajinou, okrem železničného hraničného priechodu Čierna nad Tisou – Čop, kde bola zastavená osobná doprava. Vstup bude umožnený všetkým osobám, ktoré utekajú pred vojnovým konfliktom a po individuálnom posúdení aj osobám, ktoré nebudú mať platný cestovný doklad (biometrický pas). „Hraničná polícia vynaloží maximálne úsilie na elimináciu prípadných hraničných kolón nasadením svojich personálnych a technických zdrojov,“ dodala polícia.
V prípade zvýšeného náporu utečencov z Ukrajiny je Slovensko pripravené zvýšiť počet hraničných priechodov o takzvané „hot spoty“. Na tlačovej konferencii po rokovaní Bezpečnostnej rady SR to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Pri prevádzke týchto priechodov by podľa neho príslušníkom Hraničnej a cudzineckej polície pomáhali príslušníci Ozbrojených síl SR.
Polícia podľa Mikulca momentálne zabezpečuje bežný chod hraničných priechodov. Ozrejmil, že na ukrajinskej strane čaká približne 50 vozidiel vrátane kamiónov, čo považuje za štandardnú prevádzku. „My sme pripravení na všetky alternatívy,” informoval minister. Zároveň zopakoval, že Ukrajinci, ktorí na územie Slovenska prídu na základe pasu, sa môžu voľne pohybovať po celej Európskej únii (EÚ) po dobu 90 dní.
Pokiaľ ide o zložky civilnej ochrany, podľa ministra sú okresné úrady a policajné zložky pripravené. Prípadné nedostatky vybavenia bude podľa neho možné obstarať a nakúpiť podľa potreby.
Zdroj: TASR (hol pop), SITA (sa;gko;DSe)
Galéria
Odporúčané články
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.