Situácia v sociálnych službách sa rapídne zhoršila

Situácia na Slovensku sa rapídne zhoršila nielen v zdravotníctve, ale aj v sociálnych službách. Odchod opatrovateliek do zahraničia a dlhodobo najnižšie mzdy boli pritom súčasťou systému sociálnych služieb už v minulosti. V súčasnosti tieto problémy nielen pretrvávajú, ale eskalujú. V tlačovej správe na to upozorňuje Komora opatrovateliek Slovenska (KOS).
Pri zdražovaní sa podľa komory nikto nezaoberá ležiacimi a imobilnými prijímateľmi, či si majú z čoho kupovať lieky a zdravotnícke pomôcky, ale ani opatrovateľkami, ktoré pracujú za minimálne mzdy. Upozorňuje, že opatrovateľky majú dlhodobo najnižšie mzdy v rámci hospodárstva a pritom ich každodenné fyzické a psychické nasadenie robí túto prácu jednou z najťažších, ale aj najprínosnejších pre spoločnosť. „Keď hovoríme, že máme problém s personálom v zdravotníctve, tak v sociálnych službách to vynásobme dvomi. Máme akútny nedostatok a vyhorenie opatrovateliek. Opatrovateľky v terénnej službe pracujú dlhodobo za minimálnu mzdu, niekedy aj celý svoj život,” tvrdí predsedníčka KOS Dana Grafiková.
KOS podľa jej šéfky dlhodobo navrhuje zvýšiť opatrovateľkám platy. Finančná covidová pomoc pritom podľa Grafikovej v minulosti obišla v prvej aj druhej vlne množstvo opatrovateliek, pretože po pandémii už neboli v pracovnom pomere u poskytovateľov.
Zdroj: (SITA, su)
Odporúčané články

Táto udalosť sa síce našťastie nestala, no minulý piatok bola predmetom komplexného cvičenia Letisko 2025 Košice, na ktorom sa zúčastnilo aj vedenie a zamestnanci referátu civilnej ochrany, BOZP a požiarnej ochrany mesta Košice.

Pohreb pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok 21. apríla 2025, sa uskutoční v sobotu 26. apríla o 10:00 v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne. Na ceremóniu, ktorá priláka tisíce veriacich a svetových lídrov, potvrdili účasť prezidenti ako Emmanuel Macron, Volodymyr Zelenskyj či Donald Trump. Telo zosnulého pápeža bude od stredy vystavené na verejné rozlúčenie, čím sa začne proces smútočných obradov a príprav na konkláve.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.