Skladanie novej 76-ky je nateraz nerealizovateľnou utópiou, tvrdí Sulík
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva dočasne povereného premiéra SR Eduarda Hegera (OĽaNO), aby bezodkladne začal riešiť energetickú krízu na Slovensku a nevenoval drahocenný čas skladaniu novej 76-ky poslancov.
Ako ďalej uviedol líder SaS Richard Sulík v tlačovej správe, zvýšené zálohové faktúry sú skutočným problémom ľudí a vláda musí okamžite konať. „Skladanie novej 76-ky je nateraz nerealizovateľnou utópiou, ktorá neponúka občanom našej krajiny žiadne riešenia. Navyše, ani samotné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nie je jednotné v podpore takejto väčšiny,” tvrdí Sulík.
Dodal, že dokonca ani líder OĽaNO Igor Matovič nechce podporiť novú vládu, ak v nej bude dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman. Matovič v štvrtok 12. januára na sociálnej sieti skritizoval Hirmana za „(ne)riešenie” zálohových platieb na energie a užívanie si exotickej trojtýždňovej dovolenky. Zároveň šéfa hospodárstva nazval lenivým diletantom. „Niekto si svoju prácu nespravil, pomoc ľuďom nedoručil, ale hlavne, že už oddychuje,“ uviedol Matovič. Podľa Sulíka tak diskusia o novej 76-ke poslancov nemá zmysel, pokiaľ je OĽaNO v rozklade a hnutie Sme rodina ju podporiť nechce.
Podpredseda SaS a expert strany na energetiku Karol Galek tvrdí, že Heger by mal prestať fantazírovať a začať konať. „Napriek avizovanej pomoci s cenami energií nám tu kolabujú malí a strední podnikatelia. Deje sa to napriek tomu, že sme súhlasili s navýšením minuloročného rozpočtu a schválili ten tohtoročný. Na pomoc je tak vyčlenených takmer päť miliárd eur,” uviedol Galek. Podľa neho je riešením výzva, ktorú musí dať ministerstvo hospodárstva, v rámci ktorej zastropuje ceny na 199 eur/MWh a dodávateľom energií dorovná rozdiel medzi zastropovanou a regulovanou cenou. „Podnikatelia tak na faktúre dostanú nižšiu zastropovanú cenu a zvyšok dodávateľom uhradí štát. Podľa hrubých odhadov by takéto opatrenie štát stálo zhruba 300 miliónov eur za celý rok,” uzavrel Galek.
Zdroj: SITA, DSe, vr
Odporúčané články
Veľkoplošná oprava vozovky na ceste I. triedy I/16 medzi Košicami a mestskou časťou Pereš v smere na Rožňavu sa začne od štvrtka (9. 4.) a potrvá zhruba mesiac. Oprava zahŕňa celý ľavý jazdný pás vrátane krajnice a bude prebiehať etapovito, čiže doprava bude vždy vedená v tom jazdnom pruhu, v ktorom sa aktuálne nebude pracovať. Informovala o tom Národná diaľničná spoločnosť (NDS).
Košice sú krásne historické mesto s jedinečnou atmosférou, no v posledných rokoch čoraz viac zápasia s problémom, ktorý mnohých obyvateľov každý deň obťažuje čoraz viac – reklamným smogom. Pri vjazdoch do mesta, na hlavných ťahoch, ale aj v obytných zónach pribúdajú billboardy, reklamné tabule, bannery či rôzne improvizované reklamné konštrukcie. Mnohé z nich sú staré, poškodené alebo esteticky nevhodné. Niektoré sú dokonca umiestnené bez povolenia o čom aj náš portál KOŠICE: DNES v minulosti informoval.
Vo veku 81 rokov zomrel Jozef Gima starší, dlhoročný manažér a bývalý majiteľ potravinárskeho podniku Ryba Košice. Posledná rozlúčka sa uskutoční v stredu 22. apríla o 12:00 v obradnej sieni na verejnom cintoríne v Košiciach.