Školy dostanú v septembri na žiakov z Ukrajiny finančný príspevok z eurofondov
Školy dostanú v septembri na žiakov z Ukrajiny finančný príspevok z eurofondov. Prostriedky budú v objeme vyše 10 miliónov eur, pôjde o peniaze z eurofondov za predošlé obdobie marec až august.
V novom školskom roku sa prostriedky budú vyčleňovať podľa toho, koľko ukrajinských detí vykáže škola ku koncu mesiaca, následne budú školám zasielané prostriedky každý štvrťrok. Na jedného žiaka dostane škola približne 200 eur mesačne. Školy nemusia podávať žiadnu žiadosť a príspevok môžu používať podobným spôsobom ako bežný normatív za žiaka.
So vzdelávaním ukrajinských žiakov pomôžu aj koordinátori na regionálnych úradoch školskej správy. Nové pozície vzniknú v spolupráci UNICEF a Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVAM). Budú pomáhať zo zaraďovaním ukrajinských žiakov do škôl, ale i s jazykovými kurzmi pre učiteľov, prípadne metodicky usmerňovať školy. Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) to povedal na dnešnej tlačovej besede.
Školy do konca minulého školského roka dostali jednorazový príspevok na ukrajinských žiakov, vo výške 200 eur. Rezortu školstva podarilo vyrokovať Národný projekt, v rámci ktorého budú za mesiace marec až august školám poskytnuté ďalšie prostriedky. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo dohodnúť s Európskou komisiou systém, vďaka ktorému každá škola dostane európsky príspevok na vzdelávanie žiakov z Ukrajiny. Je to veľký krok k tomu, aby školy mali systémovú podporu pri vzdelávaní žiakov z Ukrajiny a aby títo žiaci mali zabezpečené rovnako kvalitné vzdelávanie ako ostatní. Financie dostanú školy spätne za žiakov, ktorých vzdelávali od marca,” povedal Gröhling. Prostriedky sú garantované až do konca roka 2023.
Rezort školstva tiež ponúkne školám jednoduchú pomôcku k začleňovaniu žiakov z Ukrajiny, ktorá čerpá z modelových situácií. Pomôcka im pomôže pri zaraďovaní detí do škôl alebo pri tom, ako majú postupovať v konkrétnych situáciách. Zahrnutí sú tam aj jednotliví koordinátori.
Začleňovaniu ukrajinských detí by mali pomôcť aj Letné školy. Tiež by sa mali navyšovať kapacity materských škôl. Ministerstvo na tento účel vyhlásilo dva projekty, vďaka ktorým sa vytvorilo viac ako 7600 miest v škôlkach. Dostupné sú aj detské skupiny, ktoré sú v pôsobnosti rezortu práce. Je to forma neformálnej starostlivosti, ktorú môže poskytovať aj osoba s dočasným útočiskom. Možný je príspevok na dieťa je 160 eur mesačne. Detské skupiny sú v kompetencii rezortu práce.
Zdroj: (SITA, DSe;kl)
Odporúčané články
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.