Skončí sa provizórium?
Košice začali rok 2020 v rozpočtovom provizóriu. O týždeň by sa už táto situácia mala skončiť. Pravda, len ak poslanci schvália druhú verziu tohtoročného mestského rozpočtu. Čo sa oproti prvému návrhu z vlaňajšieho decembra zmenilo?
Pred zasadnutím mestského zastupiteľstva sa nechal primátor Jaroslav Polaček počuť, že Košice, tak ako aj iné mestá, doplácajú na štátne sociálne balíčky, ktoré schválila vlani vláda a parlament. Financovať ich však musia mestá a obce.
Zvýšenie mestských daní a poplatkov
Zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane z 19,2-násobku životného minima na 21-násobok znamená pre Košice, že prídu o šesť miliónov z podielových daní.
„Sociálne balíčky vlády, teda zvýšenie platov v školstve, obedy zadarmo či vyššie platy v sociálnej oblasti a podobne budú znamenať celkové zvýšenie výdavkov rozpočtu o vyše 12,3 milióna eur. Spolu so spomínaným znížením príjmu to teda bude mať negatívny dopad na rozpočet v celkovej výške viac ako 18,3 milióna eur,“ vyčíslil na decembrovom rokovaní zastupiteľstva primátor Polaček.
Práve to bol dôvod, že poslanci zvýšili v Košiciach dane z nehnuteľností či poplatky za komunálny odpad. Rozpočet mesta totiž musí byť vyrovnaný s miernym prebytkom.
[ad][/ad]Komu pridali
Návrh rozpočtu na rok 2020, ktorý aktuálne predkladá vedenie mesta, predpokladá celkové príjmy vo výške 225,2 milióna eur, čo je o pol milióna menej, ako v decembrovom návrhu. Predpokladané výdavky majú dosiahnuť 224,2 milióna eur, teda o milión menej, ako v decembrovom návrhu.
Viac peňazí si vybojovali starostovia mestských častí. V decembri sa nechali počuť, že z peňazí, ktoré im chce prideliť mesto, nemôžu splniť ani zákonné zvýšenie platov zamestnancov verejnej správy. Z dane z príjmov fyzických osôb a dane za psa mali dostať spolu 11,5 milióna, z toho najviac najľudnatejšie mestské časti. Nový návrh predpokladá, že sa k nim z mestského rozpočtu dostane 12,23 milióna, čo je o vyše 700-tisíc viac.
Komu ubrali
O vyše pol milióna viac, ako sa plánovalo v decembri, by mali po novom dostať aj športovci, niekoľko desiatok tisíc sa pridalo aj na sociálne veci.
Naopak, uberalo sa z viacerých rozpočtových programov. Nešlo však o podstatné zmeny. V programe doprava sa výdavky znižovali o 800-tisíc eur. Program vzdelávanie, kam patrí financovanie materských a základných škôl a školských zariadení, bude hospodáriť namiesto pôvodne navrhovaných 93,5 milióna so sumou 92,6 milióna eur.
Viacerí poslanci, ktorých sme oslovili, čakajú aj pri rokovaní o poslednej verzii rozpočtu tvrdú a dlhú rozpravu. Bod, v ktorom bude mestské zastupiteľstvo prijímať najdôležitejší dokument tohto roka je zatiaľ aktuálne zaradený až na záver programu rokovania.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.