Skutočne sa nachádzal tiger na Slovensku? Aká je pravda?

V sobotu (3. 9.) večer obletela Slovensko informácia o výskyte a pohybe tigra v lesoch východného Slovenska v okolí obcí Ulič, Klenová a Brezovec. Médiami sa šírila aj fotografia tigra, ktorá mala byť údajne zachytená fotopascou v obci Brezovec. Polícia k tomuto prípadu vydala nové stanovisko. Aká je pravda o tigrovi na Slovensku? Nachádzal sa na našom území alebo nie?
“V sobotu (3.9.) krátko po 17.30h operačné stredisko RHCP v Sobranciach prijalo informáciu od svojich ukrajinskych kolegov, že v blízkosti východnej hranice, avšak z ukrajinskej strany, bol spozorovaný tiger,” uviedla krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová. Nakoľko bola táto informácia prijatá z ukrajinskej strany, Policajný zbor Slovenskej republiky bol podľa hovorkyne požiadaný o súčinnosť, ale iba v tom prípade, že by bol tiger zaznamenaný aj na území Slovenska.
Polícia podľa informácií skutočnosť o tom, odkiaľ tiger skutočne pochádzal, ďalej nepreverovala. “Keďže k udalosti došlo na ukrajinskej strane, polícia na Slovensku nepreverovala ani skutočnosť, či fotografia zvieraťa, ktorá bola na sociálnych sieťach, je ilustračná alebo pochádza z fotopasce, prípadne, aká stará táto fotografia je,” hovorí Ivanová.
Policajti všetkých oddelení hraničných kontrol na východnej hranici s Ukrajinou, ale aj Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach, sú v kontakte s ukrajinskou políciou. V prípade, že budú zistené nové relevantné informácie o výskyte tigra, vzájomne si ich vymenia.
Podľa slov policajnej hovorkyne polícia nikdy nepotvrdila, že by bol tiger zaznamenaný aj na území Slovenska: “Navyše, ak by bolo zviera prekročilo štátnu hranicu so Slovenskom, jeho pohyb by bol zaznamenaný, pretože každý kúsok východnej hranice je prísne monitorovaný.”
Polícia vyzvala všetky oddelenia hraničnej kontroly pri východnej hranici, policajné hliadky, ktoré v pohraničnej oblasti vykonávajú službu, starostov prihraničných obcí a zástupcov poľovníckych združení k zvýšenej opatrnosti a bezpečnosti. Výzva polície bola z dôvodu, aby v prípade, že sa tiger na Slovensku skutočne objaví, vedeli adekvátne a okamžite zareagovať.
Redakcia KOŠICE: DNES kontaktovala aj starostu obce Ulič. Po obdržaní odpovede, budeme správu aktualizovať.
(ZL)
Odporúčané články

Slnečný piatok prilákal do historického centra Košíc zberateľov, milovníkov histórie aj náhodných návštevníkov. Na Alžbetinej ulici sa koná tradičná burza starožitností, ktorá ponúka pestrú zmes predmetov s nádychom minulosti.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

Po tom, čo sa tento týždeň spustila výroba teplej obaľovanej asfaltovej zmesi, začína mesto Košice v týchto dňoch so súvislými opravami chodníkov, výtlkov, prepadnutých častí a iných závad na cestách a chodníkoch vo svojom vlastníctve.