Skutočne sa nachádzal tiger na Slovensku? Aká je pravda?
V sobotu (3. 9.) večer obletela Slovensko informácia o výskyte a pohybe tigra v lesoch východného Slovenska v okolí obcí Ulič, Klenová a Brezovec. Médiami sa šírila aj fotografia tigra, ktorá mala byť údajne zachytená fotopascou v obci Brezovec. Polícia k tomuto prípadu vydala nové stanovisko. Aká je pravda o tigrovi na Slovensku? Nachádzal sa na našom území alebo nie?
“V sobotu (3.9.) krátko po 17.30h operačné stredisko RHCP v Sobranciach prijalo informáciu od svojich ukrajinskych kolegov, že v blízkosti východnej hranice, avšak z ukrajinskej strany, bol spozorovaný tiger,” uviedla krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová. Nakoľko bola táto informácia prijatá z ukrajinskej strany, Policajný zbor Slovenskej republiky bol podľa hovorkyne požiadaný o súčinnosť, ale iba v tom prípade, že by bol tiger zaznamenaný aj na území Slovenska.
Polícia podľa informácií skutočnosť o tom, odkiaľ tiger skutočne pochádzal, ďalej nepreverovala. “Keďže k udalosti došlo na ukrajinskej strane, polícia na Slovensku nepreverovala ani skutočnosť, či fotografia zvieraťa, ktorá bola na sociálnych sieťach, je ilustračná alebo pochádza z fotopasce, prípadne, aká stará táto fotografia je,” hovorí Ivanová.
Policajti všetkých oddelení hraničných kontrol na východnej hranici s Ukrajinou, ale aj Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach, sú v kontakte s ukrajinskou políciou. V prípade, že budú zistené nové relevantné informácie o výskyte tigra, vzájomne si ich vymenia.
Podľa slov policajnej hovorkyne polícia nikdy nepotvrdila, že by bol tiger zaznamenaný aj na území Slovenska: “Navyše, ak by bolo zviera prekročilo štátnu hranicu so Slovenskom, jeho pohyb by bol zaznamenaný, pretože každý kúsok východnej hranice je prísne monitorovaný.”
Polícia vyzvala všetky oddelenia hraničnej kontroly pri východnej hranici, policajné hliadky, ktoré v pohraničnej oblasti vykonávajú službu, starostov prihraničných obcí a zástupcov poľovníckych združení k zvýšenej opatrnosti a bezpečnosti. Výzva polície bola z dôvodu, aby v prípade, že sa tiger na Slovensku skutočne objaví, vedeli adekvátne a okamžite zareagovať.
Redakcia KOŠICE: DNES kontaktovala aj starostu obce Ulič. Po obdržaní odpovede, budeme správu aktualizovať.
(ZL)
Odporúčané články
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.