Slováci už nebudú musieť platiť koncesionárske poplatky
Koncesionárske poplatky pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) sa od 1. júla 2023 zrušia. Poslanci Národnej rady SR dnes schválili novelu zákona o rozhlase a televízii. Koncesionárske poplatky od obyvateľov nahradí nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu, ktorý sa bude každoročne valorizovať o mieru inflácie.
Prvýkrát sa o mieru inflácie upraví v roku 2024. Suma nárokovateľného príspevku zo štátneho rozpočtu je pre rok 2023 najmenej 41,5 milióna eur. „Suma bola stanovená ako najvyššia suma dosiahnutá výberom koncesionárskych poplatkov v jednom kalendárnom roku,“ píše sa v návrhu, ktorý predložil poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Mariána Viskupič. Pre rok 2024 to už bude 83 miliónov eur. Opatrenie bude mať negatívny dopad na rozpočet, no predkladateľ zároveň upozorňuje na to, že len výdavky na samotný výber koncesionárskych poplatkov predstavujú 2,5 milióna eur ročne.
Zrušenie koncesionárskych poplatkov je súčasťou dohody medzi SaS a povereným premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) na podpore štátneho rozpočtu, bolo jednou z podmienok liberálov. Zdôvodňujú to tým, že výber koncesionárskych poplatkov je nespravodlivý a neetický, pretože zaväzuje občanov prispievať na verejnoprávne médiá bez ohľadu na to, či služby rozhlasu a televízie využívajú alebo nie. Podľa nich je navyše aj diskriminačný voči zamestnávateľom, ktorí sú povinní platiť podľa počtu zamestnancov. „Ak chce štát poskytovať občanom služby RTVS ako verejnoprávneho média, musí vyčleniť na jeho financovanie prostriedky z daní, ktoré občania štátu už odvádzajú a nie zaťažovať verejnosť ďalšími osobitnými poplatkami,“ uviedol Viskupič. Ako ďalej dodal, v čase vysokej inflácie bude toto opatrenie priamou pomocou pre domácnosti a firmy a zároveň sa zníži aj byrokratická záťaž.
Zdroj: SITA kh, ma
Odporúčané články
Štát má v príprave nového industriálneho parku pre automobilku Volvo sklz. Potvrdila to správa o pokroku v budovaní strategického parku Valaliky, ktorú na stredajšie rokovanie vlády predložila ministerka hospodárstva SR Denisa Saková. Budovanie industriálneho parku Valaliky pri Košiciach mešká najmä pre nedôsledný inžiniersko-geologický prieskum a podcenenie problému s vysokou hladinou podzemnej vody. Časový sklz spôsobilo aj nereálne stanovenie míľnikov hneď na začiatku.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.