Slovenská katolícka charita na Ukrajinu posiela 2 tony pomocí v podobe tepla
Pomoc Slovenskej katolíckej charity Ukrajine pokračuje aj naďalej. Od vypuknutia vojnového konfliktu vyslali viac ako 650 ton pomoci vo forme trvanlivých potravín a hygienických pomôcok. Tentokrát posielajú východnému susedovi prvýkrát 2 dodávky kachieľ, brikiet a sviečok s hmotnosťou viac ako 2 tony, ktoré zabezpečia domácemu obyvateľstvu teplo. Túto pomoc realizujú v spolupráci s maďarskou charitou, čo je výsledkom začínajúcej cezhraničnej spolupráce.
Spolupráca s maďarskou charitou vznikla začiatkom októbra na stretnutí v Sarospataku, kde sa uskutočnila prvá konferencia riaditeľov slovenských a maďarských charít, za účasti hostí z Belgicka a Ukrajiny. Cieľom stretnutia bolo nadviazať užšiu spoluprácu v rámci pomoci núdznym na Slovensku a v Maďarsku, zhodnotiť pomoc Ukrajincom a najmä pomáhať im adresne a tam, kde je to možné aj spolu.
„Na základe výstupov zo spoločného stretnutia s maďarskou charitou sme nášmu partnerovi, Diecéznej charite Mukačevo v stredu, 30. novembra doručili 2 dodávky tepla v podobe kachieľ, brikiet a sviečok. Maďarská charita vyslala ďalšie 2 dodávky tepla, ktoré pomôžu domácim obyvateľom čiastočne preklenúť obdobie bez energií,” uviedol generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Miroslav Dzurech.
Okrem tepla pribalila charita aj hygienické pomôcky, detské plienky, cestoviny a trvanlivé potraviny. Pomoc Ukrajine však neutícha, a teraz viac ako kedykoľvek predtým budú stáť pri nich. V spolupráci s arci/diecéznymi a eparchiálnymi charitami na východe sa pripravujú aj na možnú druhú vlnu, ktorá sa očakáva začiatkom nového roka. Pripravené sú prístrešky, kde budú môcť po prejdení hranice nájsť dočasné útočisko a v spolupráci s partnerskými organizáciami riešime aj dočasné ubytovanie.
Prispieť na pomoc Ukrajine môžete aj vy prostredníctvom darcovskej stránky na https://charita.darujme.sk/ukrajina/ alebo prevodom na účet SK93 1100 0000 0029 4546 3097, VS 380.
Zdroj: Monika Molnárová, Slovenská katolícka charita
Odporúčané články
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.