Slovenská komora zdravotníckych záchranárov nechce núdzový stav, vyzýva na dohodu
Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) vyzýva vládu a Lekárske odborové združenie (LOZ) na dohodu tak, aby vláda nemusela vyhlásiť núdzový stav a nebolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Komora to uviedla na sociálnej sieti. Pripomína rok 2011, keď aj zdravotnícki záchranári v teréne zachraňovali situáciu s nedostatkom lekárov v nemocniciach.

„Vozili sme pacientov po krajine, prichádzali na oddelenia a centrálne príjmy, kde sa o pacientov nemal kto postarať a v niektorých prípadoch dochádzalo k ich priamemu ohrozeniu,” uviedla SKZZ. Podobnú situáciu sme podľa komory zažívali aj počas pandémie COVID-19, no to bola situácia, ktorú vláda ani odborári nevedeli odvrátiť. „Teraz je možné situáciu nedopustiť dohodou dvoch strán. Prosíme, dohodnite sa, aby o týždeň nedoplatil na krízu pacient. A aby si ďalšiu krízu “nezlízli” záchranári v teréne,” zdôraznila SKZZ.
Záchranári chcú poskytovať zdravotnú starostlivosť vo fungujúcom systéme. „Aj my žiadame zvýšenie miezd a ocenenie našej práce. Čakáme reformy. A nie ďalší trest v podobe preťaženia počas núdzového stavu,” uviedli prezident SKZZ František Majerský a viceprezident SKZZ Michal Weinciller.
Ministerstvo zdravotníctva SR dosiahlo s LOZ konsenzus na siedmich bodoch memoranda. Na štvrtkovom brífingu po stretnutí so zástupcami LOZ to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Riešenia, ktoré sú navrhované, sú prijateľné pre obe strany,” povedal. Očakáva, že ešte jeden až dva dni potrvá, kým sa doriešia technické detaily s inými ministerstvami. „V prvých siedmich bodoch nič nebráni tomu, aby bolo memorandum podpísané,” tvrdí minister. Problematický podľa neho zostáva len ôsmy bod, a to zvýšenie platov lekárov, ktorý však nie je v pôsobnosti rezortu zdravotníctva.
Zdroj: SITA, su, dm
Odporúčané články

Ladislav Miko v ďalšej časti KOŠICE: PODCAST predstavuje Košičana Dávida Zbojka, ktorý veľkú časť roka trávi v zahraničí v Dubaji.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Viaceré mestá a obce v Košickom kraji sa v týždni od 7. apríla do 13. apríla musia pripraviť na dočasné prerušenie dodávky elektrickej energie. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD).