Slovenská pošta odporúča posielať zásielky pred Vianocami s dostatočným predstihom
Odporúčaný posledný termín pre poslanie pohľadnice či listu 2. triedy v rámci Slovenska, aby bol doručený pred Vianocami, je pondelok 19. decembra a pre listy 1. triedy najneskôr utorok 20. decembra. Spoločnosť Slovenská pošta, a. s., o tom informovala v utorok s tým, že v prípade poslania balíkovej zásielky na Slovensku odporúča ako posledný termín tiež 20.december pre doručenie do Vianoc.

„Posielanie zásielok do zahraničia trvá dlhšie, preto odporúčame poslať zásielku v predstihu. Ak chcú zákazníci posielať listy alebo balíky do zahraničia, odporúčame podať listové zásielky najneskôr v piatok 16. decembra a balíky najneskôr vo štvrtok 15. decembra pre krajiny Európskej únie,” uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková. Zásielky do zámorských krajín a európskych krajín mimo EÚ treba podať vo väčšom predstihu, pričom pri zásielkach, ktoré obsahujú tovar, treba počítať s dlhšou dobou colného prerokovania v krajine určenia ako obvykle.
„Ak chcú zákazníci posielať zásielky zo zahraničia, odporúčame im aj vzhľadom na povinnosť colnej kontroly, doručiť zásielky (najmä balíky) na Slovensko minimálne 7 – 8 pracovných dní pred Štedrým dňom,” upozornila Dorčáková. Ako dodala, listové zásielky odporúčajú doručiť minimálne 5 – 6 pracovných dní pred Štedrým dňom, podľa toho, či ide o dokumentáciu alebo tovar.
Slovenská pošta už tradične v predsviatočnom období zaznamenáva zvýšený záujem o poštové služby, či už posielanie listových zásielok alebo balíkov. Denne príjme pred Vianocami okolo 100-tisíc balíkových zásielok. Podiel na tom má aj nákup tovarov na internete, posielanie darčekov, ale aj stále pretrvávajúca tradícia Slovákov zasielania vianočných pozdravov.
Zdroj: SITA, be, it
Odporúčané články

Pred veľkonočnými sviatkami sa Správa mestskej zelene v Košiciach zapojila do vytvárania sviatočnej atmosféry v meste.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

Na 34 košických základných školách (ZŠ) budú tento týždeň zápisy do ich prvého ročníka. Týkajú sa detí, ktoré do 31. augusta 2025 dovŕšia šesť rokov a dosiahnu školskú spôsobilosť. Takisto platia aj pre deti, u ktorých nastal odklad školskej dochádzky.