Slovenská pošta vydá známku pri príležitosti 150. výročia osamostatnenia lesníctva od baníctva
Slovenská pošta (SP) vydá vo štvrtok 1. júla poštovú známku pri príležitosti 150. výročia osamostatnenia lesníctva od baníctva. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa SP Iveta Dorčáková. Známka bude mať rozmery 27,2 x 44,4 miliemtrov vrátane perforácie a vyjde vo forme tlačového listu s 30 známkami. Jej nominálna hodnota bude 1,70 eur. Jej motívom je vodný žľab Rakytovo, ktorý reprezentuje historický spôsob ťažby dreva.
Súčasne s poštovou známkou bude vydaná obálka prvého dňa a pečiatkou s dátumom 1. 7. 2021 a domicilom mesta Banská Bystrica. Na obálke sú zobrazené dubové listy. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, obálky a pečiatky je akademický maliar Peter Augustovič.
Cieľavedomé obhospodarovanie lesov a ich ochrana je v rámci histórie ľudstva vymedzené od 1. júla 1871, kedy sa Uhorské kráľovské riaditeľstvo lesných a poľnohospodárskych majetkov presťahovalo do Banskej Bystrice. Od osamostatnenia lesníctva od hutníctva a baníctva tak uplynulo 150 rokov. Tento krok umožnil vytvoriť prijateľné podmienky pre nezávislé hospodárenie v štátnych lesoch.

Zdroj: (SITA/jl)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK), a.s. informuje cestujúcu verejnosť o mimoriadnej výluke električkovej dopravy na rýchlodráhe v úseku Pereš – Vstupný areál U.S.Steel z dôvodu nevyhnutného orezu stromov.
Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od dvoch nehôd mestskej hromadnej dopravy po protest proti progresivizmu. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.
Dopravný podnik mesta Košice, a.s. (DPMK) oznamuje cestujúcej verejnosti zmenu prevádzkových hodín svojich predajných miest v súvislosti s dňom 17. novembra.


