Slovenské domácnosti budú môcť vďaka dotácií vymeniť kotly na tuhé palivo
Domácností budú môcť vymeniť staré kotly na tuhé palivo za ekologickejšie na zemný plyn. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR spustilo prvú etapu takzvanej kotlíkovej dotácie, vyhlásilo výzvu na 35 miliónov eur. Na tlačovej konferencii o tom informoval podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).
V prvej etape môžu požiadať o dotáciu vyššie územné celky (VÚC) alebo štátne rozpočtové organizácie z oblasti tvorby a ochrany životného prostredia.
Príspevok tritísíc eur
„Tie musia v tejto fáze predložiť projekty o tom, ako zaistia výmenu starých kotlov. Predpokladáme, že prvé výmeny prebehnú na budúci rok v lete, aby sme stihli novú vykurovaciu sezónu,“ povedal Sólymos.
Občan sa bude musieť preukázať, že používal kotol na tuhé palivo a v najlepšom prípade ho zlikvidoval. Na jednu domácnosť bude poskytnutý príspevok 3 000 eur.
„Za túto sumu možno obstarať nový, ekologický kotol na plyn a pokryť aj náklady spojené s inštaláciou,“ poznamenal riaditeľ sekcie environmentálnych programov a projektov MŽP Matej Ovčiarka.
[ad][/ad]Tisíce domácnosti využívajú tuhé palivo
Rezort odhaduje, že na Slovensku je okolo 350-tisíc domácností, ktoré využívajú tuhé palivo a 36 percent má kotol starší ako 30 rokov. „Predpokladáme, že teraz by sme vedeli vymeniť 10-tisíc kotlov. Tým ale problematiku lokálneho vykurovania netreba považovať za vyriešenú. Bude nevyhnutné v kotlíkovej dotácií pokračovať,“ uviedol minister.
Veľká záťaž pre ovzdušie
Výmena kotlov súvisí s kvalitou ovzdušia. Spaľovanie tuhého paliva predstavuje pre ovzdušie veľkú záťaž.
„Na Slovensku sa tradične kúri drevom a nie sú tu dobre nastavené kotly ani praktiky kúrenia. Potom spôsobujú, že ovzdušie je hlavne v zime znečistené. Najväčším problémom sú tuhé znečisťujúce látky, ktoré sa dostávajú do pľúc a majú vážne dôsledky na zdravie,“ tvrdí generálna riaditeľka sekcie zmeny klímy a ochrany ovzdušia MŽP Gabriela Fischerová.
Žiadatelia musia svoje žiadosti poslať do 30. novembra.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.