Slovenské elektrárne budú dovážať jadrové palivo aj od Američanov
Slovenské jadrové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach už onedlho budú môcť vyrábať elektrinu aj prostredníctvom amerického jadrového paliva. Slovenské elektrárne a americká spoločnosť Westinghouse už podpísali zmluvu o dodávke jadrového paliva pre jadrové elektrárne.
Ako informovala hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková, zmluva s americkou spoločnosťou Westinghouse je výsledkom medzinárodného tendra na dodávky jadrového paliva. „Cieľom dohody je diverzifikácia dodávok jadrového paliva pre elektrárne typu VVER 440 na Slovensku,“ dodala Baková.
MOHLO BY VAS ZAUJÍMAŤ: Projekt využitia geotermálnej energie v Košickej kotline získal osvedčenie o významnej investícii
Jadrové palivo, ktoré dodá spoločnosť Westinghouse Electric Sweden AB, musí ešte prejsť najskôr procesom licencovania. Teda schválením jeho použitia v podmienkach reaktorov Slovenských elektrární, v rámci ktorého musí byť preukázané, že jeho používanie bude bezpečné. „Prvé dodávky jadrového paliva, ktoré sú predmetom kontraktu so spoločnosťou Westinghouse pre tlakovodné reaktory typu VVER 440, sa predpokladajú v horizonte približne jedného roka od schválenia použitia paliva,“ doplnila Baková.
Slovenské elektrárne chcú mať druhú alternatívu
Slovenské elektrárne doteraz vyrábajú elektrinu v jadrových elektrárňach len prostredníctvom ruského jadrového paliva. Do budúcnosti však chcú mať aspoň dvoch alternatívnych dodávateľov. „Zabezpečenie ďalšieho dodávateľa jadrového paliva pre naše elektrárne je dôležitým krokom k posilneniu energetickej bezpečnosti Slovenska. Jadrové elektrárne sú dôležitým pilierom v energetickom mixe našej krajiny, preto považujem za kľúčové zaistiť diverzifikáciu dodávok jadrového paliva na ich stabilnú prevádzku,“ uviedol po podpise zmluvy predseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Výška minimálnej mzdy STÚPNE. O koľko si prilepšíme?
„Sme veľmi radi, že môžeme prispieť k diverzifikácii dodávok paliva na Slovensku a posilniť naše dlhoročné partnerstvo so Slovenskými elektrárňami. Ponúkame jedinú západnú alternatívu pre tento typ reaktora a naďalej sme plne odhodlaní podporovať jadrové bloky prevádzkované na Slovensku,“ dodal prezident spoločnosti Westinghouse pre jadrové palivo Tarik Choho.
Výroba elektriny z jadrových elektrární v objeme takmer 16 miliónov megawatthodín ročne dnes predstavuje približne 59 % celkovej výroby elektriny na Slovensku. Je základom elektroenergetickej sústavy krajiny. Tento podiel výrazne stúpne po spustení dvoch nových blokov v Mochovciach a po ukončení výroby z hnedého uhlia v elektrárni Nováky na konci roka 2023.
Takáto zmluva je podľa Hirmana dobrou správou
Podpísanie dohody o dodávkach jadrového paliva medzi Slovenskými elektrárňami a americkou spoločnosťou Westinghouse je podľa bývalého ministra hospodárstva Karla Hirmana dobrou správou. Hirman tvrdí, že zásoby jadrového paliva, ktoré Slovensko malo pri jeho nástupe na rezort (september 2022), by nepokryli ani jeden rok. “Som preto rád, že sa nám podarilo prudko akcelerovať nákup paliva z Ruska a vytvoriť si tak dostatočné zásoby na niekoľko rokov a súbežne rozbehnúť rokovania s Westinghouseom, a že dnes je táto dohoda naplnená,” konštatuje Hirman.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Časť letov slovenské nebo obchádza. Príčinou sú vysoké ceny za prelet cez naše územie
Podľa bývalého ministra rokovania s americkou firmou Westinghouse boli súčasťou dohôd o finančnej stabilizácii Slovenských elektrární a súviselo to aj s novým memorandom o dodávkach elektriny pre domácnosti. „Pretože bez paliva by žiadna elektrina nebola,“ konštatoval Hirman.
Sulík by chcel vyvíjať jadrové palivo na Slovensku
Slovensko by sa malo vydať na cestu vývoja vlastného jadrového paliva. Myslí si to predseda SaS a bývalý minister hospodárstva Richard Sulík. „Treba zvážiť, či nejaký štátom podporený vývoj vlastného paliva by nemal zmysel. Nebolo by to lacné, ale nie je to ani zorganizovať let na Mesiac,“ povedal na tlačovej besede Sulík s tým, že Slovensko by malo naďalej pracovať na výstavbe nových jadrových elektrární.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Výška minimálnej mzdy STÚPNE. O koľko si prilepšíme?
Podpísanie dohody o dodávkach jadrového paliva medzi Slovenskými elektrárňami a americkou spoločnosťou Westinghouse vníma Sulík ako logický krok. „Chcem veriť, že to bude palivo výdatné, ale v zásade nemajú elektrárne na výber,“ dodal Sulík.
Zdroj: SITA, md
Odporúčané články
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.