Slovenské kúpele mali vlani takmer o tretinu menej pacientov ako v období pred pandémiou
Slovenské kúpele mali vlani takmer o 32 percent klientov menej v porovnaní s obdobím pred pandémiou ochorenia COVID-19. Kým v predpandemickom období sa v kúpeľoch liečilo v priemere 170-tisíc osôb ročne, v minulom roku to bolo 116 tisíc osôb, z toho 108-tisíc domácich a necelých 8-tisíc osôb bez trvalého pobytu na Slovensku. Počet zahraničných návštevníkov klesol až o 77 percent. Počet domácich pacientov sa znížil o 20 percent. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
V porovnaní s prepadom návštevnosti v prvom pandemickom roku 2020 sa návštevnosť slovenských kúpeľov vlani zvýšila o päť percent. Počet samoplatcov vzrástol o štvrtinu a kúpeľné pobyty hradené poisťovňami klesli o 11 percent medziročne. Najviac, až 37 percent pacientov strávilo v kúpeľnej starostlivosti 4 až 7 dní a väčšina z nich boli samoplatcovia s trvalým pobytom na Slovensku. Pobyty s dĺžkou trvania 22 až 28 dní boli druhé najčastejšie, využilo ich 19 percent návštevníkov a 15 percent kúpeľných hostí sa liečilo 15 až 21 dní.
Takmer 60 percent zahraničných klientov, ktorí vlani absolvovali pobyt v slovenských kúpeľoch, prišli z Česka. Z Nemecka bolo 14 percent kúpeľných hostí. Ďalší klienti pochádzali z Rakúska, Izraela, Kuvajtu, Poľska a Saudskej Arábie.
Dospelí pacienti sa liečili najčastejšie s chorobami pohybového ústrojenstva, deti a mladiství s netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest. Pribudli aj pacienti, ktorí potrebovali liečbu po prekonaní ochorenia COVID-19, keďže indikačný zoznam pre kúpeľnú starostlivosť bol v roku 2021 rozšírený o liečbu stavov po prekonaní koronavírusu. V kúpeľoch sa liečilo 1 535 týchto pacientov, z nich 1 246 osôb malo pretrvávajúce respiračné ťažkosti po ukončení liečby s ťažkým priebehom v nemocnici.
Zdroj: (SITA, it;avl)
Odporúčané články
Polícia v Košickom kraji prijala bezpečnostné opatrenia po tom, čo opäť dorazil email s vyhrážkami, že v kostoloch boli umiestnené výbušniny. V Košiciach je až 42 kostolov, čo viedlo k rozsiahlemu nasadeniu policajných hliadok a psovodov na prehľadanie budov.
Po kúpalisku Rumanova ukončilo v nedeľu oficiálne letnú sezónu aj „čéhačko“. Na Rumanovej sa počas 2,5 mesačnej prevádzky vystriedalo 39 703 návštevníkov. Kúpalisko Červená hviezda fungovalo v septembri o týždeň dlhšie a až do včerajška privítalo celkovo 35 629 návštevníkov. Tento počet bol takmer o 60 percent vyšší ako vlani.
Prípady známe ako spiking, pri ktorých sú ľuďom do nápojov nepozorovane pridávané drogy, sa už neobmedzujú len na filmové scenáre, ale stávajú sa realitou aj na Slovensku.