Slovenské nemocnice menia svoj režim, spôsob testovania aj podmienky vstupu

Slovenské nemocnice definitívne prechádzajú do štandardného režimu. Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sa znižuje, rovnako klesá aj počet nových prípadov nákazy. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) preto upravuje režim v nemocniciach, ale aj spôsob testovania či podmienky pre vstup do zdravotníckych zariadení.
Ako informoval rezort zdravotníctva, ruší sa reprofilizácia lôžok. Na každom oddelení alebo klinike vznikne minimálne jedna izolačná izba pre pacientov s ochorením COVID-19, u ktorých je primárnou diagnózou iné ochorenie. Pacienti s primárnym ochorením COVID-19 budú hospitalizovaní na infekčných a pľúcnych oddeleniach alebo klinikách. „Pacienti aktuálne hospitalizovaní na reprofilizovaných lôžkach budú až do ukončenia hospitalizácie umiestnení na reprofilizovaných lôžkach,“ dodalo ministerstvo.
Menia sa aj pravidlá pri testovaní. Bezplatné testovanie bude možné už len pre osoby staršie ako 60 rokov. Pre mladších len na základe indikácie lekárom. Samoplatcovia sa budú môcť prihlásiť u jednotlivých firiem, ktoré poskytujú služby testovania.
Vstup do ambulancií nebude podmienený očkovaním ani testovaním. Povinný je respirátor. „Ak poskytovateľ vyžaduje odpoved, testovanie vykoná priamo vo svojom zariadení,“ dodalo ministerstvo. Pri hospitalizácii sa už nebude rozlišovať, či ide o pacienta očkovaného, neočkovaného, testovaného. Indikácia na testovanie je v kompetencii lekára nemocnice. „Ak nemocnica či zdravotnícke zariadenie vyžaduje odpoved, vykoná ho priamo vo svojom zdravotníckom zariadení,“ doplnilo ministerstvo. Vstup do doliečovacieho zariadenia a na kúpeľnú liečbu nebude taktiež podmienený očkovaním ani testovaním.
Vstup žiakov stredných zdravotníckych škôl a vysokých škôl, pripravujúcich sa na výkon zdravotníckeho povolania, a ich pedagógov u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na pracovisko tiež nie je podmienený očkovaním alebo testovaním. „Ak sa u žiaka alebo učiteľa objavia klinické príznaky ochorenia, ústavné zdravotnícke zariadenie môže zamestnanca alebo žiaka bezplatne otestovať antigénovým testom, ktoré dodá naše ministerstvo,“ konštatoval rezort zdravotníctva.
Zdroj: (SITA, md;qq)
Odporúčané články

Detská fakultná nemocnica v Košiciach pokračuje v ušľachtilej tradícii. V priebehu celého júna 2025 organizuje 18. ročník kampane Kvapka krvi pre detskú onkológiu, ktorej cieľom je zabezpečiť dostatok krvi pre malých pacientov s onkologickými a inými závažnými diagnózami.

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach začal 10. júla s rekonštrukciou priestorov hlavnej budovy. Stavebné práce súvisia s inštaláciou nového zariadenia magnetickej rezonancie (MRI). Podľa vedenia nemocnice potrvá modernizácia približne tri mesiace.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od avizovaného rokovania o zvýšení tarify za cestovanie po odchod Mareka Bartánusa z HC Košice. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.