Slovenské výskumné a technické univerzity vyzývajú vládu, aby im pomohla zmeniť slovenské vysoké školstvo
Slovenské vysoké školstvo potrebuje akceptovať, že nie všetky vysoké školy plnia a majú plniť rovnaké úlohy. Uviedlo to Združenie výskumne a technicky orientovaných univerzít V7 vo svojom stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Lenka Miller. Podľa neho bez legislatívne ukotvenej diverzifikácie vysokých škôl na základe celosvetovo akceptovaných kritérií bude slovenské vysoké školstvo prešľapovať na mieste. Združenie je pripravené ísť iniciatívne príkladom pri dosahovaní nastolených cieľov. Okrem Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR vyzývajú aj vládu a premiéra, aby im pomohli naplniť ich snahu o zmeny v slovenskom vysokom školstve.
Vysoké školy odporúčajú stanoviť relevantné kritériá na vyčlenenie excelentných inštitúcií plniacich úlohy v národnom záujme, a to bez ohľadu na veľkosť či medzinárodný výtlak v oblasti výskumu. Ako ďalej vysvetlili, niektoré vysoké školy plnia dôležitú úlohu v minoritných, no v spoločnosti nezastupiteľných oblastiach. Ide napríklad od umelecké školy či špecificky zamerané kompaktné univerzity s prirodzene hegemónnym postavením vo svojej oblasti vzdelávania a výskumu. „Rovnako sme presvedčení, že jedinou cestou k objektívnej diverzifikácii slovenských vysokých škôl je ukotvenie relevantných kritérií excelentnosti, ale aj národných špecifík a spoločensky žiadaných zameraní,“ uviedlo združenie V7. Doplnilo, že plnenie týchto kritérií vyhodnotí medzinárodná evaluácia tvorivej činnosti na podobných princípoch, na akých ju absolvovala Slovenská akadémia vied.
Združenie V7 požaduje aj o zmenu financovania vysokých škôl založenej na metodike, ktorá bude ako vstupy uplatňovať práve výsledky objektivizovanej diverzity tvorivej činnosti. Obsahovať by mala balík určený výlučne pre excelentné pracoviská a pre pracoviská plniace nezastupiteľné úlohy národného významu v oblasti vedy, umenia či špecifických spoločenských činností a potrieb. Upraviť by sa malo aj financovanie „edukatívne“ zameraných vysokých škôl s dôrazom na kvalitu. „Práve edukatívne vysoké školy by mali plniť požiadavky aktuálnej spoločenskej objednávky z oblasti priemyslu či verejnej správy, kým špičkové výskumné univerzity by sa mali zamerať na medzinárodnú kompetitívnosť v oblasti vedy a techniky, plniac tak iné poslanie, ktoré od nich spoločnosť oprávnene očakáva, ako aj participovať na riešení tých najzložitejších úloh praxe,“ vysvetlili. V tejto súvislosti zároveň dôrazne odmietli snahu niektorých súkromných vysokých škôl dosiahnuť aspoň čiastkové financovanie ich činnosti zo štátneho rozpočtu. Vnímajú totiž, že prvoradou snahou týchto škôl je snaha o dosiahnutie zisku pre svojich majiteľov. Zároveň nevidia v ponuke súkromných škôl také zamerania štúdia, ktoré nedokážu zabezpečiť verejné či štátne vysoké školy na lepšej úrovni.
Okrem UK do združenia V7 patrí aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Žilinská univerzita v Žiline, Technická univerzita v Košiciach, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Univerzita veterinárského lekárstva a farmácie v Košiciach.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.