Slovenské zdravotníctvo bolo v roku 2022 nedofinancované, tvrdí SLK
Rok 2022 bol podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) poznačený ochorením COVID-19 a nedofinancovaním slovenského zdravotníctva.
Nedofinancované zdravotníctvo podľa SLK funguje len vďaka zotrvačnosti a zodpovednosti, ochote a obetavosti lekárov, sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov. „Slovenská lekárska komora opakovane v desiatkach vyhlásení, na tlačových konferenciách či stretnutiach s predstaviteľmi rezortu zdravotníctva, vlády a parlamentu upozorňovala a žiadala navýšenie zdrojov pre rezort, vrátane navýšenia platieb za poistencov štátu,” uviedla k zhodnoteniu minulého roka pre agentúru SITA hovorkyňa SLK Nancy Závodská.
Lekárska komora po troch rokoch príprav v júni minulého roka predstavila návrh komplexnej reformy v materiáli s názvom Koncepcia zdravotníctva v SR podľa SLK. „S materiálom sme oboznámili nielen odbornú a laickú verejnosť, ale aj predstaviteľov štátu zodpovedných za slovenské zdravotníctvo. Ponúkame v nej konkrétne riešenia, vrátane spôsobu financovania rezortu,” povedala hovorkyňa komory. SLK začala pracovať aj na projekte reálneho nacenenia zoznamu ambulantných výkonov vytvoreného na ministerstve zdravotníctva, o ktorom sa hovorí už dve desiatky rokov. „Ako pilotný odbor sme nacenili odbor pneumológia a ftizeológia, ktorý patril a patrí medzi najviac zaťažené pri pandémii ochorenia COVID-19 a súčasne patrí medzi najviac podfinancované odbory,” tvrdí Závodská.
Vlaňajší rok poznačili aj výpovede nemocničných lekárov. SLK upozornila na to, že aktivity Lekárskeho odborového združenia (LOZ) opakovane z vlastnej iniciatívy podporila. „Je nám ľúto, že vedenie LOZ s nami v tejto veci vôbec nekomunikovalo a na záver, pri uviaznutí rokovaní, dokonca odmietlo aj našu ponuku na pomoc formou mediátora medzi LOZ a vládou,” uviedla Závodská. SLK nakoniec s úľavou privítala dohodu o mzdách nemocničných lekárov, ktorá odvrátila hrozbu odchodu lekárov z nemocníc a ďalšieho domino efektu v systéme. „K mnohým bodom z memoranda, napríklad týkajúcim sa ďalšieho vzdelávania lekárov a rezidentského štúdia, ktoré spadajú do zákonných kompetencií SLK a iných zdravotníckych organizácií a vzdelávacích inštitúcií, nie LOZ, však máme vážne výhrady,” dodali.
Zdroj: SITA, su, dm
Odporúčané články
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.