Slovenskí a poľskí záchranári pomohli turistovi po páde lavíny (FOTO)
V nedeľu 25. decembra podvečer Horskú záchranu službu (HZS) požiadali o pomoc poľskí kolegovia a spoločne zachránili turistu. Poľskí záchranári ohlásili HZS nezvestného 34-ročného turistu, ktorý mal od poludnia nedostupný mobilný telefón.

Turista sa mal pohybovať sám v oblasti medzi Kasprovým vrchom a Kondrátovou kopou, na pomedzí Poľska a Slovenska. Poľskí záchranári požiadali slovenskú stranu o lokalizáciu mobilného telefónu. Po lokalizácii slovenskou políciou sa ukázalo, že muž bol zachytený vysielačom okolo obeda na slovenskej strane. Na svojej domovskej stránke o tom informovala HZS.
„V priebehu nasledujúcej hodiny navyše Poliaci uviedli, že ich dron počas pátrania registroval čerstvo padnutú lavínu smerom do Tichej doliny. Po odovzdaní presných GPS koordinátov slovenským záchranárom bola okamžite rozbehnutá pátracia akcia a do doliny smerovali štyria záchranári HZS so služobným psom z oblastného strediska Západné Tatry, a rovnako štyria so služobným psom z Vysokých Tatier,” uviedla HZS. Poľskí záchranári počas presunu zo vzduchu identifikovali osobu, ktorá sedela so svetelným zdrojom pod lavíniskom. Išlo o daného 34-ročného turistu, ktorý bol aj napriek úrazu hlavy pri vedomí, avšak mierne dezorientovaný.
„Po zateplení a vyšetrení ho záchranári za pomoci snežného skútra transportovali k terénnemu vozidlu HZS a previezli do Starého Smokovca, kde ho odovzdali privolanej posádke rýchlej zdravotnej pomoci. Muž mal obrovské šťastie, keď pri prechode po hrebeni spadol spod Kondrátovej kopy s doskovou lavínou, ostal na jej povrchu a po dlhom páde vyviazol živý,” uzavrela HZS.






Zdroj: (SITA, ta, kv)
Galéria
Odporúčané články

V týchto dňoch sa na prízemí Magistrátu mesta Košice na Triede SNP 48 začala rekonštrukcia priestorov kancelárie prvého kontaktu za viac ako 55-tisíc eur, ktorej cieľom je skvalitniť služby pre občanov.

Na území Slovenska stredoeurópsky letný čas (SELČ) po prvý raz zaviedli od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. V roku 1999 sa prvýkrát SELČ končil v októbri, dovtedy sa stredoeurópsky čas začínal koncom septembra.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy pred vetrom pre celé územie Slovenska. Výnimkou nie sú ani okresy na východe.