Slovenskí hasiči dostali najlepšie referencie za pomoc v Slovinsku (FOTO)
Dostávali sme najlepšie referencie na našich hasičov v Slovinsku. Sú inšpiráciou pre mnohých ľudí, uviedol na tlačovej besede minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) po návrate príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zo Slovinska, kde pomáhali slovinským hasičom zvládať jeden z najväčších požiarov, aký Slovinsko zažilo.
„Za tú dobu, čo tam pôsobili v spolupráci s ozbrojenými silami, zhodili viac ako 351 bambi vakov a podľa ich slov ten požiar bol naozaj rozsiahly. My sme z každej strany zo Slovinska dostávali len tie najlepšie referencie a sme preto na nich hrdí. Nielen na týchto chlapcov, ktorí sa vrátili zo Slovinska, ale aj na všetkých kolegov, ktorí momentálne zasahujú na východe Slovenska už druhý týždeň a taktiež na Záhorí,” povedal Mikulec.
Misia v Slovinsku bola treťou zahraničnou misiou slovenských hasičov a prvou v kombinácii s iným rezortom, s ministerstvom obrany. „Ukázali sme, že dokážeme spolupracovať úspešne nielen v rámci rezortu, ale aj s inými, v tomto prípade s ministerstvom obrany. Podali v Slovinsku naozaj profesionálny výkon,” uviedol prezident HaZZ Pavol Mikulášek. Okrem slovenského tímu pomáhali v Slovinsku aj iné zahraničné skupiny vzhľadom na veľkosť požiaru. „Slovinci hovorili, že nikdy takýto veľký požiar nezažili. Ich najväčší mal 500 hektárov, tento mal 2500 hektárov a rozšírenie požiaru bolo tiež extrémne,” uviedol hasič Richard Rehák. Okrem ohňa spôsobovala problémy aj nevybuchnutá munícia z druhej svetovej vojny, ktorá sa nachádza v slovinských lesoch. „Bolo vidieť a počuť, ak sa niekde rozšíril požiar, aj výbuchy munície,” dodal jeden z príslušníkov slovenskej skupiny hasičov.
Minister vnútra i šéf hasičov vyzývajú ľudí, aby rešpektovali opatrenia proti vzniku požiarov. „Chcel by som vyzvať občanov, keď je v týchto dňoch obrovské sucho, aby boli naozaj veľmi opatrní, aby dodržiavali zákazy vstupu do lesov, ktoré vydali úrady. Len dnes mala táto stanica šesť výjazdov a tých udalostí, ktoré hasiči riešia po celom Slovensku, je veľmi veľa,” uviedol Mikulec. Len za tento mesiac už evidujú 61 zásahov v súvislosti s lesnými požiarmi. „Predpokladám, že občania si vypočujú varovania a budú dodržiavať opatrenia, ktoré súvisia so zvýšeným nebezpečenstvo vzniku požiarov v lesnatých porastoch. Stačí sledovať stránky okresných hasičských zborov, kde sú uvedené výstrahy,” dodal prezident HaZZ Mikulášek.
Zdroj: (SITA, kh;pma)
Galéria
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.