Slovenskí žiaci výrazne zaostávajú v chápaní klimatickej krízy
Slovenskí žiaci výrazne zaostávajú v chápaní klimatickej krízy oproti študentom v iných krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Kým v štátoch OECD dokáže 63 percent žiakov vysvetliť vplyv emisií oxidu uhličitého na zmenu klímy, na Slovensku ide o zhruba 42 percent žiakov. Informuje o tom komunikačná manažérka občianskeho združenia Živica Eva Sládková v tlačovej správe.
„Dnes nestačí urobiť raz za rok aktivity ku Dňu zeme a pár násteniek. Vzdelávanie musí reagovať na klimatickú zmenu a pripravovať mladých na riešenie jej dôsledkov. Školy zapojené do programu Zelená škola to robia už teraz, ostatné to čaká v najbližšom období,” uviedla manažérka programu Zelená škola združenia Živica Zuzana Gallayová.
Štátny pedagogický ústav v uplynulom roku začal prípravu zmien v kurikule základného vzdelávania. Vo vzdelávacej oblasti kurikula s názvom Človek a príroda sa podľa cieľov majú žiaci zapájať do identifikácie riešenia environmentálnych problémov či ochrany prírody. Cieľom je schopnosť regionálne a globálne problémy identifikovať, reflektovať a adekvátne sa k nim vyjadriť. Tiež si uvedomiť, že svojou činnosťou môžu ovplyvňovať jednotlivé zložky životného prostredia aj samého seba. „Potrebujeme prejsť od teoretických informácií k zmene denného správania a fungovania organizácií vrátane škôl. Je nutné robiť to, čo učíme. V programe Zelená škola sa o to usilujú učiteľky spolu so žiakmi, napríklad cieľavedome znižujú množstvo spotrebovanej energie, ktorej výroba je kľúčovou príčinou produkcie oxidu uhličitého,” doplnila Gallayová.
Program Zelená škola učí deti, ako žiť v súlade s prírodou a byť k nej šetrný. Žiaci sa vlastnou prácou, aktivitami a skúsenosťami učia, čo je pre životné prostredie dobré a čo jej škodí.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články
Obyvatelia mesta Košice si v piatok 8. novembra nevybavia úradné záležitosti na Magistráte mesta Košice na Triede SNP 48/A. Magistrát bude totiž z dôvodu plánovaného celodenného výpadku elektrickej energie zatvorený pre verejnosť.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.