Slovensko a Taliansko podporujú humanitárnu a vojenskú pomoc Ukrajine (FOTO)
Slovensko aj Taliansko podporujú humanitárnu a vojenskú pomoc Ukrajine. Obe krajiny tiež podporujú Ukrajinu na jej ceste za statusom kandidátskej krajiny Európskej únie. Informovala o tom prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti pri príležitosti jej oficiálnej návštevy Talianska.
„Taliani dnes Slovensko vnímajú ako krajinu, ktorá pomáha. Solidaritu našej spoločnosti a občianskeho sektora s tými, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, oceňujú o to viac, že sami sa s náporom utečencov už dlhodobo vyrovnávajú,” uviedla prezidentka.
Čaputová v stredu 20. apríla rokovala s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom o slovensko-talianskych vzťahoch, aktuálnom vývoji na Ukrajine, dopadoch vojny na Slovensko a Taliansko, ako aj o potrebe ďalej chrániť hodnoty demokracie a právneho štátu v rámci Európskej únie. Predstavitelia si tiež vymenili skúsenosti z boja proti korupcii. Kým Taliansko má efektívnu kontrolu využívania eurofondov, pre nich je zaujímavý slovenský register konečných užívateľov výhod a register partnerov verejného sektora, ktoré pomohli obmedziť priestor na pranie špinavých peňazí. Dnes takáto register mohol pomôcť efektívnemu vymáhaniu sankcií, ktoré sú uvalené na Rusko a jeho oligarchov.
>>>VIAC FOTOGRAFIÍ NÁJDETE V GALÉRII<<<
Obe krajiny stoja pred výzvou diverzifikovať dodávky plynu a energií, čo je príležitosť znížiť celkovú závislosť na fosílnych palivách a prejsť na nízko-emisné zdroje energie. Prezidentka preto na cestu pozvala aj slovenských podnikateľov a odborníkov, ktorí budú so svojimi talianskymi partnermi rokovať o prehĺbení spolupráce v oblasti zelenej tranzície. „Taliansko je siedmym najvýznamnejším exportným trhom pre Slovensko a zároveň je šiestym najväčším importným partnerom,” podotkla Čaputová.
Prezidentka počas návštevy v Ríme položila s najvyššími vojenskými poctami veniec k Hrobu neznámeho vojaka na Oltár vlasti. Rímsky pamätník zjednotenia Talianska je úzko spätý aj so slovenskou históriou. V roku 1918 na tomto mieste zložili prísahu legionári Československej národnej rade a generál Milan Rastislav Štefánik tu prevzal vojenskú zástavu československej légie z rúk vtedajšieho talianskeho premiéra Vittoria Emanuela Orlanda. Tieto akty znamenali uznanie vtedy ešte len vznikajúceho Československa a potvrdili dôležitú úlohu Talianska v našej histórii.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Galéria
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.