Slovensko by malo s USA podpísať Dohodu o spolupráci v oblasti obrany
Minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí Ivan Korčok na dnešnej (14. 12.) tlačovej besede informovali o uzavretí Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládami Slovenskej republiky a Spojenými štátmi americkými.
Tento dokument dnes predložia na medzirezortné pripomienkové konanie. Začiatkom januára očakávajú jeho schválenie na vláde. Následne by malo dôjsť k jeho podpisu a k ratifikácii Národnou radou SR a prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Jaroslav Naď potvrdil, že v koalícii dosiahli dohodu a predpokladá, že budú rokovať aj s opozíciou.
Podľa slov ministra Naďa ide o štandardnú medzinárodnú dohodu, ktorú má dnes podpísaných 23 z 30 členských krajín Severoatlantickej aliancie. Dohoda má uľahčiť a štandardizovať prácu, a nebudú musieť byť uzatvárané ďalšie dohody na nejaké konkrétne spolupráce, ako je napríklad čerpanie paliva či zabezpečenie pobytu počas cvičení na našom území.
“Zároveň chcem zdôrazniť, že všetky základné ústavné parametre, tak ako sú definované v Ústave Slovenskej republiky a v ďalšej legislatíve, budú zachované,” uviedol minister obrany, podľa ktorého nestrácame žiadnu suverenitu. “Zároveň nám to umožní čerpať relatívne veľké finančné prostriedky v prospech ďalšieho rastu a skvalitňovania spôsobilosti ozbrojených síl Slovenskej republiky,” dodal minister Naď.
Ministri zdôraznili, že vďaka tejto dohode bude možné čerpať investície na vojenskú infraštruktúru. Spojené štáty americké by mohli do infraštruktúry na Slovensku investovať okolo 100 miliónov amerických dolárov formou grantu. Z grantu čerpali už pobaltské krajiny, Poľsko, Rumunsko či Maďarsko. Minister konkretizoval, že tieto financie by mohli byť použité aj na rekonštrukciu vojenských letísk Sliač a Malacky. Zároveň zdôraznil, že akákoľvek infraštruktúra bude v plnom majetku Slovenskej republiky.
Minister Korčok doplnil faktické body: “Slovenská republika je poslednou zo všetkých krajín na takzvanom východnom krídle Severoatlantickej aliancie, ktoré takéto dohodu nemajú.” Podľa jeho slov táto dohoda dáva základný legislatívny rámec všetkým aktivitám, ktoré Slovensko s USA robilo doteraz a hodlá ich robiť aj naďalej. “Ozbrojené sily Spojených štátov nebudú robiť na území Slovenskej republiky nič bez súhlasu a bez vedomia Slovenskej republiky,” zdôraznil minister zahraničných vecí.
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko na tlačovej besede uviedol, že túto dohodu víta, pretože prinesie viacero benefitov. Prvým sú spoločné výcvikové aktivity, ktoré sa administratívne zjednodušia a stanovia sa presné pravidlá. „Umožní nám to aj v oblasti obrannej spolupráce nájsť lepšiu zhodu a lepšie ladiť naše národné a nadnárodné plány pri hľadaní odpovedí na bezpečnostné výzvy,“ dodal. V poslednom rade to zabezpečí investície do infraštruktúry.
Zdroj: (Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.